אינדקס בדיקות חזור

ביופסיה של בלוטת (קשר) לימפה Lymph Node Biopsy

תאור

ביופסיה של בלוטות הלימפה היא בדיקה פולשנית, בה לוקחים דגימה מבלוטת לימפה אחת או יותר, על מנת לבחון אותה תחת מיקרוסקופ. לרוב, מציעים לערוך ביופסיה במקרים הבאים:

1. כשבלוטות הלימפה מוגדלות מספר שבועות ואינן מגיבות לטיפול באנטיביוטיקה.

2. כשבדיקות קודמות העלו חשש שהרקמה אינה תקינה בשל הגדלה של בלוטת הלימפה.

3. כשקיים חשד להתפשטות של גידול סרטני לתוך מערכת הלימפה. 


קראו עוד: על מה מעידות בלוטות לימפה נפוחות?ישנן מספר סוגי ביופסיות, כאשר המשותף כמעט לכולן הוא השימוש בכלי חד לחיתוך פיסת רקמה (לעיתים מספיקה שאיבת מחט ואז מדובר ב-"ניקור בלוטת לימפה"- FNA- fine needle aspiration). לעיתים מבצעים ביופסיית קשרי לימפה במהלך ניתוח כחלק מדירוג של מידת התפשטות הגידול הסרטני (staging).

אוכלוסיות בסיכון

על חולי לב וריאות ליידע על מחלתם את הרופא לפני הבדיקה. בנוסף, יש ליידעו על לקיחת תרופות מסוג מדללי דם (יתכן כי הנבדק יתבקש להחליף תרופה בימים הקודמים לבדיקה).  בדיקת ביופסיה של בלוטת הלימפה אינה מומלצת כלל לסובלים מהפרעות קרישה ודימומים. 

לצורך ביצוע הבדיקה יש לקבל את הסכמת המטופל/ת, באמצעות חתימה על טופס הסכמה. במידה ומדובר בקטינים יש צורך בהסכמת ההורים.


מחלות קשורות

זיהום חיידקי/ נגיפי/טפילי בבלוטת הלימפה (לימפאדניטיס) למשל עקב וירוס ההרפס, EBV, CMV ועוד, מחלת שריטת החתול (Cat-Scratch disease), שחפת, מחלות אוטואימוניות (זאבת, סארקואידוזיס, מחלת קאווסאקי), סרטן הלימפה (לימפומה מסוג הודג'קין / נון-הודג'קין), סרטן שד, גידולי מע' העיכול וכו'.מתי עושים את הבדיקה?

הביופסיה של בלוטת הלימפה נעשית לצורך אבחון תהליך לא תקין המתחולל ברקמת הלימפה, בקשר בודד או במספר קשרי לימפה. 

האינדיקציה הנפוצה ביותר לביצוע ביופסיה של בלוטת (קשר) הלימפה, היא בירור הסיבה להגדלתה, שלעיתים מלווה בנוקשות או כאב מקומי, לאחר שבדיקות קודמות לא הגיעו לאבחון מדויק (בדיקות דם / אולטראסאונד). אינדיקציה נפוצה נוספת היא בדיקת קשר לימפה לנוכחות גרורות של גידול סרטני, שמקורו אחר. 

נוכחות גרורות סרטניות בבלוטות לימפה מעידות על מהלך מחלה חמור יותר של הגידול ומידת התפשטות רבה יותר, דבר המחייב לרוב התייחסות טיפולית שונה.


איך להתכונן לבדיקה?

במידה והביופסיה לא נלקחת תחת הרדמה (כלומר לא במהלך ניתוח), יש צורך בהזרקת חומר לטשטוש מקומי של האזור. 

במידה והביופסיה מתוכננת להילקח כחלק מניתוח גדול, יש צורך בצום מזון ונוזלים ע"פ הוראת רופא כ-6-8 שעות טרם הניתוח.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: