אינדקס בדיקות חזור

טסטוסטרון Testosterone Test

תאור

בדיקת טסטוסטרון הינה בדיקה למדידת רמת ההורמון טסטוסטרון בדם ע"י לקיחת דגימת דם פשוטה. הורמון הטסטוסטרון הינו הורמון המין הזכרי, והוא המשפיע על ההתפתחות הזכרית התקינה ותווי המראה הזכריים. 

ההורמון מופרש אצל שני המינים אולם מצוי בכמויות גבוהות בהרבה אצל הגבר, בו הוא אחראי על סימני המין המשניים (שינוי הקול, תשעורת, מבנה גוף זכרי) וכן על ייצור תאי הזרע. 

לרוב בודקים את רמתו בדם אצל גברים כאשר ישנו חשש לאי פריון או קיימת ירידה בחשק מיני. מאידך אצל נשים, נבדקת רמתו כאשר רוצים לברר למשל אי סדירות וסתית.

אוכלוסיות בסיכון

על נבדקים אשר נגועים במחלות זיהומיות, המועברות דרך הדם, כגון צהבת (הפטיטיס),HIV וכו' ליידע על כך את הצוות הרפואי לפני הבדיקה. מחלות זיהומיות אינן מהוות התוויית נגד לביצוע הבדיקה, אולם על הצוות הרפואי לנקוט באמצעי זהירות למניעת הדבקות.

מחלות קשורות

התבגרות מוקדמת (precocious puberty), שיעור יתר (הירסוטיזם), תסמונת שחלות פוליציסטיות (PCOS), מחלות של בלוטת האדרנל, שחמת הכבד, אלכוהוליזם, תת פעילות של בלוטת יותרת המוח (היפופיזה), תסמונת קליינפלטר (תת פעילות של האשכים), סרטן האשכים, גידולי אדרנל, גידולי שחלה. 

מתי עושים את הבדיקה
?

בדיקת טסטוסטרון עושים כאמור לשם מספר אינדיקציות:

בקרב גברים, הבדיקה נעשית בראש ובראשונה לצורך בירור לאי פריון (לאחר שנה של ניסיונות להרות ללא הצלחה). לעיתים ישנה פגיעה בייצור תאי הזרע בשל הפרשה שאינה מספקת של טסטוסטרון. 

סיבה נוספת היא לבירור התבגרות מוקדמת מדי של נער (לפני גיל 10), המראה סימני מין משניים (תשעורת וכו'). בגברים הסובלים מירידה בתפקוד המיני ניתן לבדוק את רמות ההורמון, שאחראי בין היתר גם על החשק המיני. 

בעיות בייצור ההורמון יתכנו במחלות כבד שונות, בעיות בבלוטת יותרת המוח/ האדרנל או במחלות האשך.
בקרב נשים, ההורמון ייבדק לצורך בירור של אי סדירויות במחזור הוסת, בייחוד בנערות ונשים צעירות, ולעיתים אף במסגרת בירור של אי פריון. 

אינדיקציה נוספת לבדיקה אצל נשים, היא הופעה של סימני מין גבריים כגון שיעור יתר בגוף או בפנים, אקנה וכד'.

איך להתכונן לבדיקה

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: