אינדקס בדיקות חזור

נוגדנים לטוקסופלזמה Toxoplasmosis Antibodies

תאור

בדיקת נוגדנים לטוקסופלזמה נועדה לבדוק נוכחות שני סוגים של נוגדנים נגד הטפיל טוקסופלזמה (Toxoplasma gondii), המצביעה על הדבקה קודמת או קיימת בטפיל וסיכון להתפתחות מחלת טוקסופלזמוזיס. הדבקות בטוקסופלזמה יכולה להיגרם ע"י אכילת בשר נא נגוע או במגע עם צואת חתולים נגועים ומעבר שלו למערכת העיכול. 


קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם


בדיקות דם - נוגדנים לטוקסופלזמה (טוקסופלזמוזיס)במרבית המקרים, הדבקות בטפיל אינה גורמת לנזק וחולפת מעצמה, אולם לעיתים היא עלולה לגרום למחלת הטוקסופלזמוזיס.  טוקסופלזמוזיס אינה מחלה קשה אצל אנשים בריאים. אך היא מסוכנת במיוחד עבור נשים בהריון, שעלולות להעביר את הזיהום בטפיל הטוקסופלזמה לעובר שברחמן דרך השליה ולגרום למחלה קשה ומומים אצל היילוד, או עבור חולים שמערכת החיסון שלהם מוחלשת. 

בדיקת נוגדנים לטוקסופלזמה אינה בודקת חיסון למחלה, כיוון שלא קיים חיסון ידוע, אלא מאבחנת הדבקה קודמת או נוכחית בטפיל הטוקסופלזמה. הבדיקה נעשית על ידי לקיחת דגימת דם פשוטה.

אוכלוסיות בסיכון

מחלות קשורות

טוקסופלזמוזיס, טוקסופלזמוזיס של היילוד (congenital), אבצס מוחי (brain abscess).


מתי עושים בדיקת הנוגדנים לטוקסופלזמה?

ראשית, בדיקת נוגדנים לטוקסופלזמה עושים כדי לבדוק הדבקה קודמת אצל נשים בהריון או לפני הריון, כחלק מבדיקת סקר לזיהומים מולדים, שנועדו למנוע העברת טפיל הטוקסופלזמה לעובר.

בנוסף, בדיקת נוגדנים לטוקסופלסמה נעשית במטרה לאבחן מחלת טוקסופלזמוזיס פעילה אצל יילודים או אנשים בעלי סימנים קליניים מחשידים (בייחוד אדם שנמצא במגע עם חתולים), כגון חום, הגדלת קשרי לימפה, סימנים נוירולוגים או ממצאים בבדיקות הדמיה. 


כמו כן, נהוג לבדוק הדבקות בטוקסופלזמה אצל חולים עם מערכת חיסון מוחלשת, למשל חולי HIV, חולי סרטן לאחר טיפולים כימותרפיים ועוד.


איך להתכונן לבדיקת הנוגדנים לטוקסופלזמה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: