אינדקס בדיקות חזור

בדיקת אלרגיה Allergy Skin Tests

תאור

בדיקת אלרגיה (מוכרת גם תבחין עור לאלרגיה) נועדה לבדוק את התגובה של מערכת החיסון לאלרגנים שונים (חלבונים קטנים המעוררים תגובה חיסונית), על מנת לאתר תגובה אלרגית לחומר מסוים. 

הבדיקה נעשית לצורך אבחון אלרגיה או רגישות יתר ספציפית אצל הנבדק, בייחוד לחומרים כגון אבק הבית, חלקיקי מזון (בדיקת אלרגיה למזון), אבקנים של פרחים, חומרי טקסטיל, צבע, עקיצות חרקים ופרוות בע"ח.

בעת בדיקת אלרגיה מוזרקים החומרים האלרגניים (הנקראים גם אנטיגנים) בכמות מזערית אל מתחת לעור, או ישירות אל תוך העור. 

במידה וקיימת אצל הנבדק רגישות יתר אל החומר שהוזרק, היא תתבטא בתגובה חיסונית: שחרור חומרים כגון היסטמין ופעילות יתר של תאי מע' החיסון, שיגרמו לנפיחות, אודם, גרד או כאב מקומי.
תגובה חיסונית של העור יכולה להיות מיידית (עד חצי שעה לאחר ההזרקה) או מושהית (כ-24-48 שעות אחרי ההזרקה).

אוכלוסיות בסיכון

אין מקובל לבצע בדיקת אלרגיה אצל נשים הרות, למעט מקרים מיוחדים. אין מקובל לבצע את הבדיקה בתינוקות קטנים (עד גיל 6-7 חודשים), שכן אין משמעות רבה לבדיקה בגילאים אלו, בהם מע' החיסון של התינוק מורכבת בעיקר מנוגדנים אשר קיבל מהאם בזמן ההיריון או בהנקה.

מחלות קשורות

אלרגיה, נזלת אלרגית, קדחת השחת (hay fever), שוק אנאפליקטי, דלקת עורית (דרמטיטיס), דלקת עורית ממגע (contact dermatitis).

Allergy Skin Test, בדיקת תבחיני עור לאלרגיה, בדיקת אלרגיה

מתי עושים את הבדיקה

בדיקת אלרגיה, עורכים לרוב אצל נבדקים בהם קיימת היסטוריה של אלרגיה או רגישות יתר חולפת, עונתית או 
קבועה, וכאשר האלרגן אינו ידוע. 

לרוב מדובר בנבדקים הסובלים מנזלת כרונית, גודש באף, פריחה, גרד או נפיחות עורית וכד'. לעיתים נדירות התגובה האלרגית מתבטאת בתופעות סיסטמיות של קושי נשימתי, נפיחות בפנים או בצוואר ועד עילפון ואובדן הכרה (נקרא גם- אנאפילקסיס).

איך להתכונן לבדיקה

אין צורך בהכנה מיוחדת. הנוטלים תרופות מסוג אנטי-היסטמינים או סטרואידים יתבקשו להפסיק את התרופה מס' ימים לפני הבדיקה (בהוראת רופא בלבד), שכן הן עשויות לדכא את תגובת מע' החיסון לתבחין.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: