אינדקס בדיקות חזור

בדיקת סוג דם Blood type testing

תאור

בדיקת סוג דם הינה בדיקת דם פשוטה, שמטרתה לזהות במדויק את סוג הדם על פי סוגי החלבונים (אנטיגנים) המופיעים על פני השטח של הכדוריות האדומות. בדיקת סוג הדם הכרחית לפני מתן מנות דם ואצל נשים בהריון לזיהוי סוג דם שונה משל העובר. 

קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם


בדיקות דם


על פני כדורית הדם האדומה ( RBC, red blood cell) מצויות קבוצות חלבונים, והחשובות מביניהן הן ה- ABO antigens וה-Rh antigen. בהתאם לכך, בדיקות סוג הדם הנפוצות ביותר הן לזיהוי ה- ABO וה-Rh על פני הכדוריות, ומחלקות את סוג הדם לשמונה קבוצות עיקריות: A+, A-, B+, B-, O+, O-, AB+, AB-.

אוכלוסיות בסיכון

על נבדקים אשר נגועים במחלות זיהומיות, המועברות דרך הדם, כגון צהבת (הפטיטיס),  איידס HIV וכו' ליידע על כך את הצוות הרפואי לפני הבדיקה. מחלות זיהומיות אינן מהוות התוויית נגד ביצוע בדיקת סוג דם, אולם על הצוות הרפואי לנקוט באמצעי זהירות למניעת הדבקות. מחלות זיהומיות כן מהוות התווית נגד ללקיחת תרומת דם מהנבדק הנגוע.

מחלות קשורות

חוסר התאמת ABO ו- Rh incompatibility, דימום ממערכת עיכול תחתונה/עליונה, אנמיה, גידולים סרטניים, דימום חריף עקב טראומה.


מתי עושים בדיקת סוג הדם?

1. בכל מצב בו עלול להיות צורך במתן מנת דם, כגון בשל דימום חריף או ירידה משמעותית ברמות המוגלובין (מתחת ל-8 מ"ג/ ד"ל אצל אדם בריא). אצל חולים במספר מחלות כרוניות, כמו מחלת לב או כליות, נהוג לתת עירוי דם כשהמוגלובין יורד מתחת ל-10 מ"ג/ד"ל. 


2. במצבי אובדן דם חריף, לדוגמא ניתוחים עם צפי לדימומים, טראומה, כיב מדמם במערכת העיכול, דמם מגידולים סרטניים וכד'. 

3. לצורך זיהוי סוג הדם של האם בהריון. בדיקת סוג הדם מאפשרת להעריך האם קיים שוני בין סוגי הדם של האם ושל העובר. סוג דם שונה עלול לגרום לתגובה חיסונית חריפה (עד הפלה) בהריון הבא (נקרא גם Rh incompatibility). 

4. בדיקת סוג דם נעשית גם לצורך זיהוי לפני לקיחת תרומת דם, השתלת איברים ועוד.


איך להתכונן לבדיקה?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: