אינדקס בדיקות חזור

מבחן טובה Test of Variables of Attention

תאור

מבחן טובה הינו שם כללי למבחנים ממוחשבים, הבודקים את מערכת הקשב ותפקודי קשב ממושך, לצורך אבחון הפרעות קשב וריכוז עם או בלי פעלתנות-יתר (Attention Deficit Disorder / Attention Deficit Hyperactivity Disorder). 

הפרעות קשב מלוות כ-3-5% מילדי גיל בית הספר. לרוב המצב הינו חולף, ומתבטא רק בילדות, אולם לעיתים ממשיך בבגרות, ועשוי לגרום לקשיים בלימודים, בעבודה ובבית במידה ולא מאובחן ומטופל. 

מבחן טובה הם שורה של מבחנים שנועדו לבחון שלושה מרכיבים עיקריים: חוסר קשב, אימפולסיביות והתמדה, בנבדקים אצלם קיים חשד שסובלים מהפרעת קשב. מדובר במבחנים השוואתיים ביחס לנורמה המקובלת בקבוצת הגיל. מטרתם היא לשמש ככלי עזר לרופא לאבחון ההפרעה, ואינם משמשים בפני עצמם לאבחנה.

אוכלוסיות בסיכון

מבחן טובה יש לערוך בשעות הבוקר, כדי שזמן המבחן יהיה חופף לזמן פעילות הילד במוסד חינוכי, ויוכל להדגים בצורה המדויקת ביותר את מצבו הטבעי בבית הספר/ מתוך מסגרת. 

בנוסף מומלץ להגיע לאחר שינה טובה וללא כל גורם היכול להפריע כמו מחלה, חום, לחץ, אירוע מרגש וכד'.

מחלות קשורות

הפרעת קשב וריכוז (Attention Deficit Disorder – ADD), הפרעת קשב וריכוז עם פעלתנות-יתר (Attention Deficit Hyperactivity Disorder – ADHD).

מתי עושים את הבדיקה

אבחון הפרעות קשב וריכוז עושים כאשר קיים חשד קליני כי הנבדק סובל מהפרעת קשב, היפראקטיביות או שילוב של השניים, ורוצים להגיע לאבחנה מדויקת ולסיווג ההפרעה לצורך טיפול. 

קיימים מספר מאפיינים אשר מצביעים על ילדים/מבוגרים שעלולים לסבול מאחת ההפרעות: קשיי ריכוז בפעולות ממושכות, קלות בהסחת דעת, נטייה לחולמנות, עצבנות, אימפולסיביות, חוסר מנוחה, חוסר סדר וארגון, נטייה לאיחורים וחוסר תשומת לב לזמנים, איטיות בסיום משימות ועוד. 

לרוב הגורם המפנה את הנבדק לאבחון הוא גורם סמכותי כגון מורה בבית ספר, הורה וכו'.

איך להתכונן לבדיקה

אין צורך בהכנות מיוחדות לבדיקה.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: