אינדקס בדיקות חזור

תירוקסין thyroxine (T4)

תאור

בבדיקה זו בודקים את רמת התירוקסין בנסיוב הדם.
בלוטת התריס (תירואיד), הנמצאת בחלק הקדמי של הצוואר, מייצרת הורמונים (T4 ו- T3) המווסתים את חילוף החומרים בגוף. רקמת התירואיד בנויה מזקיקים המלאים בקולואיד, חומר המורכב ברובו מחלבון מכיל יוד שנקרא תירוגלובולין.
תירוקסין או T4 הוא ההורמון העיקרי שמייצרת בלוטת התריס והוא אחראי על הפעילות המטבולית הבסיסית. הורמון זה נמצא בדם כשהוא קשור לחלבון המכונה גלובולין הקושר תירוקסין (TBG - Thyroxine Binding Globulin). רק התירוקסין החופשי (FT4-Free T4) נכנס לתאים וגורם לפעילות מטבולית. התירוקסין החופשי מהווה רק 0.03% מכל התירוקסין בדם, השאר קשור לגלובולין. בבדיקה הרגילה (המכונה T4) בודקים את כל כמות התירוקסין בדם, הן זו החופשית והן זו הקשורה לגלובולין. הרמה של הגלובולין משתנה בתלות במחלות שונות או נטילת תרופות שונות, והבעיה היא שכאשר רמת הגלובולין גבוהה או נמוכה לא ידע הרופא אם התשובה מייצגת רמה גבוהה או נמוכה של תירוקסין או של גלובולין. על כן, אם רוצים לדעת מה מידת ההורמון החופשי מבצעים בדיקה מיוחדת (FT4). למשל, הריון גורם לייצור מוגבר של הגלובולין בכבד, ואז במדידת תירוקסין הכללית תהיה עליה בערך הנמדד, אולם בבדיקת תירוקסין חופשי הערך יהיה תקין.
לאחר שהתירוקסין חודר לתאים הוא הופך להיות טרי-יודותירונין (T3) לפני שהוא מפעיל את השפעתו.

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות או השפעות מיוחדות

תינוקות: הרמה בילדים מעט נמוכה מזו שבמבוגרים אולם מגיעה לרמה של הבוגר בסביבות גיל 12-10 שנים.

הנקה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

נהיגה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

תרופות אחרות:

הריון: הריון עשוי לגרום לעלייה ברמת ה- T4 הכללי עקב עלייה ברמת הגלובולין הקושר T4. במקרה זה יש לבדוק את רמת FT4 אשר תהיה תקינה.

קשישים: אין בעיות או השפעות מיוחדות

אזהרות כלליות: שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור)