אינדקס בדיקות חזור

תבחיני עור skin tests

תאור

בבדיקת תבחיני עור מזריקים ישירות לעור או מתחת לעור חומר חלבוני המסוגל לגרות את מערכת החיסון וליצור תגובה חיסונית. החומר המוזרק מכונה אנטיגן. כאשר בודקים את התגובה האלרגית, מכונה החומר המוזרק אלרגן. מערכת החיסון פועלת נגד החומר המוזרק באחת משתי צורות: מיידית או מושהית. בתגובה המיידית (immediate hypersensitivity) נקשר באנשים אלרגיים האלרגן לנוגדנים מסוג IgE, מפעיל תאי פיטום (mast cells) ומביא לשחרור היסטמין. ההיסטמין, יחד עם עוד כמה חומרים המשתחררים במהלך תגובה זו, גורמים להופעת אודם ונפיחות מקומית באזור ההזרקה כעשרים דקות לאחר הזרקת החומר. תגובה מסוג זה אופיינית באנשים הרגישים לאבק בית, חומרי מזון, עקיצות חרקים ובעיקר דבורים, ופריחות של צמחים שונים. בתגובה המושהית (delayed hypersensitivity) נקשר החומר המוזרק (אנטיגן) לתאים ספציפיים של מערכת החיסון הנמצאים מתחת לעור, אלו מפעילים תאים אחרים וגורמים לתגובה המתבטאת גם באודם ונפיחות מקומית, אולם הפעם התגובה תתרחש 24-48 שעות לאחר הזרקת החומר. סוג תגובה זה מאפיין רגישות לחומרים כמו מתכות (אלרגיה של מגע - contact dermatitis) או תגובה לזיהומים שונים כמו שחפת. במבחן מנטו מזריקים לאדם החשוד שנדבק בשחפת חלבון מטוהר של החיידק (PPD), וצופים בתגובה לאחר יומיים. נפיחות העולה על 5 מילימטר מעלה חשד להדבקה בחיידק השחפת, אולם לא בהכרח למחלה.
בכל תבחיני העור, אודם לכשעצמו אינו מהווה מדד לרגישות יתר; רק הופעת נפיחות בעור יחד עם אודם מעידה על רגישות יתר

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות או השפעות מיוחדות

תינוקות: לא נהוג לבצע. בילדים עד גיל 6 חודשים אין משמעות לבדיקה זו.

הנקה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

נהיגה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

תרופות אחרות: תרופות נוגדות היסטמינים ונוגדות אלרגיה (כמו אסטמיזול, לוראטאדין), וקורטיקוסטרואידים עשויים לדכא את תגובת מערכת החיסון.

הריון: לא נהוג לבצע, אולם באין אפשרות אחרת ניתן לבצע. למשל, ניתן לבצע את הבדיקה בנשים הרות החייבות לקבל פניצילין בגלל דלקת פנים הלב ומדווחות על רגישות לפניצילין בעברן. לא ידוע אם ההריון עצמו עשוי להשפיע על תוצאות הבדיקה.

קשישים: ייתכן והתגובה העורית תהיה פחותה מאשר באנשים צעירים.

אזהרות כלליות: בדיקות אלו בטוחות למדי. במקרים של בדיקת אלרגיה, ובעיקר לעקיצות דבורה, דווח לעיתים נדירות ביותר על הופעת נפיחות רצינית ביד שחולפת לאחר מספר ימים. במקרים נדירים ביותר דווח על תגובה מערכתית קשה המלווה בירידה בלחץ הדם ובקוצר נשימה. במקרה זה מזריקים אדרנאלין על מנת לעצור את התגובה. הסכנה של תגובות קיצוניות אלו פוחתת לחלוטין כעשרים עד שלושים דקות לאחר ההזרקה, כך שכאשר הנבדק יוצא מהמרפאה לאחר קריאת התשובה אין עוד סכנה.