אינדקס בדיקות חזור

רישום חשמלי של ניד העין electro nystagmography

תאור

בבדיקה זו בודקים את תקינות מערכת שיווי המשקל באמצעות בדיקת ריצוד העיניים (ניסטגמוס) במצבים שונים. באופן תקין העיניים אינן מרצדות (כלומר, אינן נעות מעצמן לצדדים או מעלה-מטה).
במחלות שונות של מערכת שיווי המשקל יכול להיות ריצוד עצמוני או בתגובה למבחנים שונים.
מערכת שיווי המשקל (vestibular system) מנטרת את מיקום הראש ואת תנועותיו וזאת על מנת לייצב את התמונה המתקבלת ברשתית. המידע המתקבל במערכת זו (הממוקמת באוזן האמצעית) מועברת למוח. בבדיקה זו בודקים, כאמור, את תקינות המערכת והיא משמשת בעיקר להערכת חולים הלוקים בסחרחורת.
לבדיקה שלושה חלקים: הערכת תנועתיות העיניים, הערכת תנועתיות העיניים במנחים שונים של הראש, והערכה קלורית של מערכת שיווי המשקל. בחלק הראשון שוכב הנבדק על כסא כשראשו מורם בזווית מסוימת ונבדקת תנועתיות העיניים. לאחר מכן שוכב הנבדק כשראשו מוזז בתנוחות משתנות. הנבדק מתבקש להתבונן על הקיר, בתחילה בנקודה נייחת, ולאחר מכן בנקודות נעות בכיוונים שונים ובמהירויות משתנות. בהמשך, מתבצע המבחן הקלורי - לאוזן מוזרקים מים קרים ולאחר מכן מים חמים - פעולה שגורמת סחרחורת ותחושת תנועה. בעזרת פרובוקציה זו מנתחים את פעילות שתי האוזניים וניתן להשוות את פעילות איבר שיווי המשקל בשתיהן.
לאחר שמסכמים את התוצאות של כל שלושת השלבים ניתן לאמר אם הבעיה נובעת מליקוי במסלולים במוח או כתוצאה מליקוי באיבר שיווי המשקל.

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אלכוהול עשוי להשפיע על תוצאת הבדיקה. יש להימנע משתיית אלכוהול 72 שעות לפני ביצוע הבדיקה.

תינוקות: יש צורך בשיתוף פעולה.

הנקה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

נהיגה: כדאי להביא מישהו לבדיקה כיוון שתיתכן סחרחורת לאחר הבדיקה לכמה שעות.

תרופות אחרות: תרופות רבות ובעיקר אלו העשויות להשפיע על מערכת העצבים המרכזית כמו בנזודיאזפינים, נוגדי כפיון ותרופות הניתנות למחלות פסיכיאטריות עשויות להשפיע על תוצאת הבדיקה. יש להיוועץ ברופא על הפסקת התרופות לפחות 3 ימים לפני ביצוע הבדיקה.

הריון: אין בעיות או השפעות מיוחדות

קשישים:

אין בעיות או השפעות מיוחדות

אזהרות כלליות: אין