אינדקס בדיקות חזור

רישום א.ק.ג. במאמץ stress test

תאור

רישום א.ק.ג. במנוחה היא בדיקה טובה לגילוי הפרעה בהולכה החשמלית או בקצב הלב, ולאבחון אוטם חד או ישן בשריר הלב. אולם, הבדיקה אינה מוצלחת במיוחד לגילוי תעוקת חזה (אנגינה פקטוריס) באנשים עם כאב בחזה.
מסיבה זו נהוג לבצע רישום א.ק.ג. במאמץ. את המאמץ מפיקים באמצעות זירוז קצב הלב על-ידי התעמלות אירובית (הליכה או ריצה על הליכון או רכיבה על אופניים) או באמצעות תרופות. בשעת מאמץ תחול עלייה בצריכת החמצן של הלב, וכתוצאה מכך אזורים המסופקים על-ידי כלי דם כליליים המוצרים במידה משמעותית יסבלו מחוסר אספקת דם (איסכמיה). מצב זה יתבטא בשינויי א.ק.ג. טיפוסיים, וכן עלול להיות מלווה בתסמינים טיפוסיים של איסכמיה - תעוקה (כאבים בחזה, קוצר נשימה).
אם לא מתפתחים סיבוכים מיוחדים מבצעים את הבדיקה עד הגעה לקצב מטרה התלוי בגילו, מינו ומשקלו של הנבדק, או עד שהנבדק מרגיש תעוקה, סחרחורת או עייפות.

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: רצוי להימנע 2-4 שעות טרם ביצוע הבדיקה

תינוקות: לא מבצעים את הבדיקה בתינוקות וילדים קטנים

הנקה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

נהיגה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

תרופות אחרות: תרופות להורדת לחץ דם או לטיפול במחלת לב, ובעיקר תרופות לטיפול בהפרעה בקצב הלב כמו דיגוקסין, עשויות לגרום לשינוי בתרשים החשמלי. יש להמשיך את כל התרופות כרגיל, אלא אם כן הורה לך הרופא אחרת.

הריון: לא מבצעים בדרך כלל.

קשישים: קשישים עשויים להתקשות בביצוע מאמץ ועל כן נותנים להם דיפירידאמול כדי להאיץ את קצב הלב

אזהרות כלליות: הבדיקה עצמה אינה מסוכנת באנשים בריאים. אנשים הסובלים מתעוקת חזה בלתי יציבה (unstable angina) או מאוטם חד בשריר הלב עשויים לסבול מכאב בחזה או אף לאבד את ההכרה בזמן שיא המאמץ.

הוראות נגד: אין לבצע את הבדיקה במקרים הבאים:
אוטם חד בשריר הלב
תעוקת חזה בלתי יציבה
הפרעה קשה בזרימת הדם לרגליים
מחלה של אב העורקים
דלקת בשריר הלב
חוסר דם חמור
יתר לחץ דם לא מטופל
אי ספיקת לב