אינדקס בדיקות חזור

צנתור עורקי הלב coronary catheterization

תאור

בבדיקה זו מחדירים צנתר (צינורית דקה בקוטר של 2-3 מ"מ) שמגיע עד ללב, ומזריקים דרכו חומר ניגוד לעורקים המספקים דם לשריר הלב (עורקים כליליים, קורונריות). בצנתור שמאלי מחדירים את הצנתר דרך עורק הירך או העורק הרדיאלי (שורש כף היד) ומקדמים אותו דרך אב העורקים עד ללב עצמו. בצנתור לב ימין מחדירים את הצנתר דרך וריד גדול אל עורק הריאה. לאחר השמת הצנתר במקומו מזריקים דרכו חומר ניגוד לעורקים הכליליים ומצלמים את זרימת החומר דרך עורקים אלו. בנוסף, ניתן למדוד באמצעות הצנתר את הלחצים בחללי הלב השונים ומדדים נוספים המאפשרים להעריך את תפקוד הלב

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות מיוחדות

תינוקות: אין בעיות מיוחדות. ייתכן ויהיה צורך לבצע את הבדיקה הזו בילדים קטנים בהרדמה כללית.

הנקה: אין בעיות מיוחדות

נהיגה: ייתכן ויהיה צורך להישאר באשפוז לכמה שעות עד יממה לאחר ביצוע הבדיקה.

תרופות אחרות: נוגדי קרישה, אספירין ונוגדי דלקת לא סטרואידים מגבירים את הסיכון לדימום. יש להיוועץ ברופא מספר ימים לפני ביצוע הבדיקה על הפסקת תרופות אלו לפני הבדיקה.

הריון: בגלל שמשתמשים בבדיקה זו בקרינת רנטגן, מומלץ להימנע ולבצע את הבדיקה רק כאשר אין ברירה אחרת.

קשישים: הסיכון לנזק בכליות גבוה יותר.

אזהרות כלליות: צינתור עורקי הלב נחשב היום לפעולה בטוחה, אך סיבוכים עשויים להתרחש, ואלו כוללים: דימום באתר הכנסת הצנתר (דימום שבדרך כלל גורם רק לשפך דם קטן אך לעיתים יכול להיות גדול), זיהום באתר החדרת הצנתר, נזק לכלי דם במפשעה, תגובה אלרגית לחומר הניגוד המוזרק, נזק לכליות בעקבות חומר הניגוד המוזרק, ולעיתים נדירות ביותר שבץ מוח, אוטם בשריר הלב ואפילו מוות. הסיכון לנזק חמור נמוך ביותר ועומד על הרבה פחות מ 0.1%.