אינדקס בדיקות חזור

הסתכלות לחלל השופכה ושלפוחית השתן urethro-cystoscopy

תאור

בבדיקה זו מבצעים הסתכלות על כיס השתן באמצעות צינור אופטי המוחדר דרך השופכה עד לשלפוחית. יש שני סוגי צינורות: קשיח וגמיש. רוב הבדיקות כיום נעשות בצינור גמיש. מטרת הבדיקה היא לסרוק את מבנה השופכה והשלפוחית. במהלך הבדיקה תתבקשו לשבת בתנוחה גינקולוגית (על כסא מיוחד עם רגליים מורמות). הרופא יחדיר את הצינור לאחר הרדמת השופכה באמצעות חומר הרדמה מקומית. לעיתים ניתן גם חומר טשטוש דרך הווריד. הדבר נשמע אולי לא נעים ומפחיד, אולם למעט אי נוחות קטנה אין כאב של ממש בזמן שהצינור עובר. לאחר החדרת הצינור ממלא הרופא את שלפוחית השתן במים על מנת להרחיב אותה, כך שניתן יהיה לראות באופן ברור את הדפנות שלה. אם הרופא רואה תהליך חשוד, ניתן ליטול באמצעות צבת מיוחדת שביב רקמה לבדיקה מיקרוסקופית.
משך הבדיקה 15-20 דקות ונעשית לרוב בהרדמה כללית או טשטוש.
לעיתים מבצעים בזמן הבדיקה גם בדיקה של הכליות באמצעות הזרקת חומר ניגוד לכליות דרך השופכה וצילום שלהם (retrograde urethro pyelography).
בדיקה זו מבוצעת לצורך אבחון תהליכים שונים במערכת השתן העליונה, כאשר לא ניתן להגיע לאבחנה על-ידי אמצעי אבחנה לא חודרניים (כגון CT , IVP , US), או כאשר קיימת הוראת נגד הזרקת חומר ניגוד תוך-ורידי (אי ספיקת כליות, רגישות יתר ליוד).

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות מיוחדות

תינוקות: אין בעיות מיוחדות. על מנת לבצע את הבדיקה בילדים, יש לרוב צורך בהרדמה כללית.

הנקה: אין בעיות מיוחדות

נהיגה: לאחר הבדיקה לוקח כמה שעות להתאושש מחומר ההרדמה, כך שבמידה והגעתם במכונית מומלץ להביא מלווה שינהג בדרך חזרה.

תרופות אחרות: תרופות נוגדות קרישה, אספירין ונוגדי דלקת לא סטרואידיים עשויים לגרום לדימום. יש להודיע לרופא על נטילת תרופות אלו על מנת לברר הפסקת התרופות לפני ביצוע הבדיקה.

הריון: בדרך כלל לא מבצעים. רצוי לדחות לאחר ההריון.

קשישים: אין בעיות מיוחדות

אזהרות כלליות: בבדיקה זו יש סיכון נמוך לדימום וסיכון נדיר ביותר לקרע של השופכה או השלפוחית, המתבטאים בכאב בבטן ובדימום מהפין. במהלך הבדיקה אתה עשוי לחוש אי נעימות בזמן החדרת הצינור ורצון להשתין במהלך הבדיקה.
סיכון נדיר שעשוי להתפתח כמה ימים לאחר הבדיקה הוא זיהום בדרכי השתן המתבטא בחום, צריבה והפרעה במהלך שתן, עד לעצירת השתן.
חומר הטשטוש עלול לגרום לתגובה אלרגית בשכיחות נמוכה, ולעיתים נדירות ביותר לטשטוש, ישנוניות והפרעה בנשימה