אינדקס בדיקות חזור

תצפית מפרק arthroscopy

תאור

בבדיקה זו מחדירים למפרק צינור גמיש דרכו ניתן לצפות במבנה הפנימי של המפרק, להחדיר תמיסת מלח סטרילית כדי לשטוף החוצה תאים או חיידקים, ואף לקחת דגימה קטנה של רקמה (ביופסיה). בנוסף, ניתן לאחות חלקי רקמה פגומים.
הבדיקה נעשית בחדר ניתוח. לאחר קבלת הרדמה מקומית, או במקרים מסוימים הרדמה כללית, מבצע הרופא חתך מעל איזור המפרק (בדרך כלל נעשית הבדיקה בברכיים או בכתפיים), מזריק פנימה נוזל סטרילי, ומחדיר את הצינור האופטי. לעיתים מבצעים עוד חתך או שניים באיזור המפרק על מנת שיהיה ניתן להחדיר מכשירים נוספים. בעת הבדיקה ניתן לקחת רקמה לבדיקה מיקרוסקופית או לתרבית ולתקן רקמה פגומה.

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות מיוחדות

תינוקות: ייתכן ויהיה צורך בהרדמה כללית כדי לבצע בדיקה זו בילדים

הנקה: אין בעיות מיוחדות

נהיגה: לאחר הבדיקה לוקח כמה שעות להתאושש מחומר ההרדמה, כך שבמידה והגעתם במכונית מומלץ להביא מלווה שינהג בדרך חזרה.

תרופות אחרות: נוגדי קרישה ונוגדי דלקת לא סטרואידיים כמו אספירין עלולים להגביר את הסיכון לדימום לאחר הבדיקה. יש להודיע לרופא לפחות שבוע לפני הבדיקה על נטילת תרופות אלו.

הריון: אין בעיות מיוחדות

קשישים: אין בעיות מיוחדות

אזהרות כלליות: התוויות נגד ביצוע הבדיקה: זיהום פעיל בעור שבאזור המפרק.
הבדיקה נעשית בהרדמה מקומית ולעיתים בהרדמה מלאה. לאחר כאב ההזרקה של חומר ההרדמה, הנבדק חש רק בתחושה עמומה. לאחר שהשפעת חומר ההרדמה פגה, עשוי הנבדק להרגיש כאב במשך מספר ימים. ניתן לקחת משכך כאב. נפיחות עשויה להיות במפרק כמה ימים לאחר ביצוע הבדיקה. מומלץ לשים קרח וחבישה אלסטית על מנת להחיש את הריפוי.
הסיכונים בבדיקה זו כוללים דימום למפרק (המתבטא בנפיחות וכאב), זיהום (המתבטא בחום, נפיחות וכאב) וקרע של שריר או רצועה מהמכשיר עצמו (שמתבטא בכאב עז וקושי בהנעת המפרק).