אינדקס בדיקות חזור

טרי-יודותירונין tryodothyronine , free T3

תאור

בבדיקה זו בודקים את רמת ההורמון טרי-יודותירונין (T3) בנסיוב הדם.
בלוטת התריס (תירואיד), הנמצאת בחלק הקדמי של הצוואר, מייצרת הורמונים (T4 ו- T3) המווסתים את חילוף החומרים בגוף. רקמת התירואיד בנויה מזקיקים המלאים בקולואיד, חומר המורכב ברובו מחלבון מכיל יוד הנקרא תירוגלובולין.
טרי-יודותירונין או T3 נמצא בכמות קטנה יותר מאשר T4 (ראה שם) אולם עוצמתו רבה יותר.
תירוקסין או T4 הוא ההורמון העיקרי שמייצרת בלוטת התריס והוא אחראי על הפעילות המטבולית הבסיסית. לאחר שהתירוקסין חודר לתאים הוא הופך להיות טרי-יודותירונין (T3) לפני שהוא מפעיל את השפעתו.
גם T3 נמצא בדם כשהוא קשור לחלבון המכונה גלובולין הקושר תירוקסין (TBG - Thyroxine Binding Globulin). רק הטרי-יודותירונין החופשי (FT3 או Free T3) נכנס לתאים וגורם לפעילות מטבולית. הטרי-יודותירונין החופשי מהווה רק אחוז קטן מכל הטרי-יודותירונין בדם, השאר קשור לגלובולין. בבדיקה הרגילה (המכונה T3) בודקים את כל כמות הטרי-יודותירונין בדם, הן זו החופשית והן זו הקשורה לגלובולין. הרמה של הגלובולין משתנה בתלות במחלות שונות או נטילת תרופות שונות, והבעיה היא שכאשר רמת הגלובולין גבוהה או נמוכה לא ידע הרופא אם התשובה מייצגת רמה גבוהה או נמוכה של טרייודותירונין או של גלובולין. על כן, אם רוצים לדעת מה מידת ההורמון החופשי מבצעים בדיקה מיוחדת לבדיקת הטרי-יודותירונין החופשי (FT3).

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות או השפעות מיוחדות

תינוקות: הרמה בילדים מעט נמוכה מזו שבמבוגרים אולם מגיעה לרמה של הבוגר בסביבות גיל 10-12 שנים.

הנקה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

נהיגה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

תרופות אחרות:

הריון: הריון עשוי לגרום לעלייה ברמת ה- T3 הכללי עקב עלייה ברמת הגלובולין הקושר T3. במקרה זה יש לבדוק את רמת FT3 אשר תהיה תקינה.

קשישים: אין בעיות או השפעות מיוחדות

אזהרות כלליות: שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור)