אינדקס בדיקות חזור

חומצת חלב (lactic acid)

תאור

בדיקת דם זו בודקת את הרמה של חומצת החלב בדם.
חומצה זו נוצרת בעיקר בתאי שריר ובתאי דם אדומים. חומצת חלב היא תוצר של חילוף החומרים של גלוקוז. באופן רגיל, כמות קטנה של החומצה הלקטית נוצרת במהלך חילוף החומרים מתפרקת בכבד. כאשר יש חילוף חומרים מואץ של גלוקוז כמו במאמץ גופני קיצוני או כשיש ירידה בחמצון הדם וחילוף החומרים הופך להיות לא חמצוני (אנאירובי) יש עליה בייצור חומצת החלב. מצד שני, כאשר הכבד אינו מתפקד כהלכה גם עשויה להיות עליה ברמת חומצת החלב בדם. עליה ברמת חומצת החלב עשויה לגרום להחמצה של הדם ולפגיעה בתפקוד איברים רבים עד כדי קריסת מערכות הגוף.


בחולים קשים במיוחד, כמו אלו המאושפזים בטיפול נמרץ, יש קשר בין רמת חומצת החלב בדם ובין הסיכוי של החולה להחלים. תרופות הן סיבה חשובה לעלייה ברמת חומצת החלב. בדרך כלל חושדים הרופאים בקיומה של רמה גבוהה של חומצת חלב כאשר בדיקת חומציות מראה כי הדם חומצי, פער האניונים גבוה ואין עדות לקטונים בדם. 

קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם


בדיקות דם


אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אלכוהול, במיוחד אצל שתיינים כרוניים, עלול לגרום לעלייה ברמת חומצת החלב בדם

תינוקות: אין בעיות מיוחדות

הנקה: אין בעיות מיוחדות

נהיגה: אין בעיות מיוחדות

תרופות אחרות:

הריון: אין בעיות מיוחדות

קשישים: אין בעיות מיוחדות

אזהרות כלליות: שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור). לעיתים נוטלים את דגימת הדם מעורק (ולא מווריד). במקרה זה הסיכון לדימום גבוה מאשר בלקיחת דם דרך הווריד. יש ללחוץ בחזקה על איזור הדקירה כחמש דקות.