אינדקס בדיקות חזור

בדיקת חום Temperature measurement

תאור

בבדיקה זו בודקים את חום הגוף באמצעות מד חום (טרמומטר). חום הגוף נשמר על רמה קבועה, עם שינויים זעירים במשך היממה, ושינוי בזמן הביוץ בנשים בגיל הפוריות. את החום מודדים בעיקר באמצעות מד חום אלקטרוני או מד חום זכוכית המכיל כספית. יש הבדל בגילאים שונים ובמיקום מדידת החום. במבוגרים, חום הגוף בדרך כלל נמוך יותר בכחצי מעלה לעומת ילדים ואנשים צעירים. ניתן למדוד את החום בפה (מתחת ללשון), בבית השחי או בפי הטבעת. 
המדידה המדויקת ביותר היא בפה, אולם אצל אנשים עם קוצר נשימה המדידה עשויה להיות לא מדויקת. החום בבית השחי נמוך במקצת מזה שנמדד בפה ואילו החום הנמדד בפה, נמוך בכחצי מעלה לעומת חום הנמדד בפי הטבעת. לכן, יש להתייחס לכל ערך מעל 37.5 מעלות צלזיוס במדידה בפה או בבית השחי כעליית חום. 

מדידת חום, בדיקת חום


חום הגוף נקבע על-ידי וסת חום (טרמוסטט) שנמצא בבלוטת יותרת המוח ונקבע בין היתר על-ידי הפעילות המטבולית של השרירים מצד אחד וכמות ההזעה מצד שני. יש עוד גורמים רבים אחרים המשפיעים על חום הגוף. בזמן תהליך דלקתי (בעקבות זיהום, דלקת לא זיהומית או גידול) נוצרים חומרים כימיים המשפיעים על וסת חום זה.


חום הגוף התקין, כפי שנמדד רקטלית, נע בדרך כלל בין 38-36 מעלות צלזיוס. חום גוף בין 35 ל- 39 מעלות צלסיוס יכול לגרום לאי נעימות ולתחושת חולי, אולם אינו מסוכן חוץ מאשר בילדים קטנים שם יכול החום הגבוה לגרום לפרכוסים. לעומת זאת, חום מתחת 35 מעלות צלסיוס או מעל 40 מעלות צלסיוס עלול לגרום לנזקים בלתי הפיכים ומומלץ להעלותו או להורידו, בהתאמה.

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: צריכת אלכוהול לפני מדידת החום עשוייה לגרום להפרעה בדיוק המדידה. מומלץ להמנע משתיית אלכוהול שעתיים לפני ביצוע הבדיקה.

תינוקות: אין בעיות או השפעות מיוחדות

הנקה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

נהיגה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

תרופות אחרות: תרופות נוגדות חום כמו פרצטאמול ודיפירון, אספירין ונוגדי דלקת לא סטרואידיים וכן קורטיקוסטרואידים גורמים לירידה בחום הגוף. מומלץ להימנע מתרופות אלו שלוש שעות לפני מדידת החום. לחילופין, מדידת חום בעת מחלה יכולה לשמש למעקב אחר יעילות הטיפול התרופתי או להצביע על הצורך בנטילת תרופה להורדת חום.

הריון: אין בעיות או השפעות מיוחדות

קשישים: אין בעיות או השפעות מיוחדות

אזהרות כלליות: אין כל סיכון בבדיקה זו. לעתים נדירות ביותר עשוי להגרם קרע במעי הגס כאשר בודקים את החום ברקטום בילדים קטנים.