אינדקס בדיקות חזור

ביופסיית מוח עצם bone marrow biopsy

תאור

בבדיקה זו נוטלים דגימה נוזלית וגליל ממוח העצם על מנת להסתכל עליהם במיקרוסקופ, ולבצע בדיקות נוספות. מוח העצם הוא בית החרושת לייצור מרכיבי הדם. מחלות רבות עלולות לפגוע בכוח הייצור של מפעל זה: גידול סרטני של הדם, מחלות דלקתיות ואוטואימוניות, זיהומים ואפילו תרופות. כדי לאבחן במדויק את הסיבה להפרעה באחד ממרכיבי הדם או יותר, נוטלים דגימה ממוח העצם, צופים עליה במיקרוסקופ, ולאחר צביעות בצבעים מיוחדים מסתכלים עליה שנית. בדרך זו ניתן לאבחן חלק ניכר מהמחלות הפוגעות במוח העצם.
לבדיקה זו חשיבות עליונה באבחון סרטן הדם וסרטן בלוטות הלימפה על סוגיו השונים, כדי שאפשר יהיה להתאים את הטיפול למחלה, כמו גם מחלות אחרות הפוגעות בייצור הדם.
מלבד בדיקה מיקרוסקופית מבצעים גם תרבית כדי לאבחן זיהום שפוגע במוח העצם.
תשובה ראשונית ניתן לקבל כעבור יום או יומיים. תשובה סופית מתקבלת בדרך כלל רק לאחר 7-14 יום.

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות מיוחדות

תינוקות: ייתכן ויהיה צורך בהרדמה כללית כדי לבצע בדיקה זו בתינוקות ובילדים (ראה שם)

הנקה: אין בעיות מיוחדות

נהיגה: במהלך הבדיקה ייתכן ותקבל חומר הרגעה לווריד. לאחר הבדיקה לוקח כמה שעות להתאושש מחומר ההרדמה, כך שבמידה והגעת במכונית מומלץ להביא מלווה שינהג בדרך חזרה.

תרופות אחרות: ייתכן ויהיה צורך להפסיק תרופות נוגדות קרישה ואספירין כמה ימים לפני ביצוע הבדיקה. יש להיוועץ ברופא.

הריון: אין בעיות מיוחדות, מלבד אי הנוחות בשלב מאוחר של ההריון.

קשישים: אין בעיות מיוחדות

אזהרות כלליות: הסיכון הנובע מבדיקה זו הוא מזערי וכולל: 1. דימום קל לאחר הביופסיה. מומלץ להישאר עם תחבושת במשך יממה לאחר הבדיקה. אם ממשיך דימום מאתר הבדיקה לאחר מכן, יש להודיע לרופא. 2. זיהום באתר הבדיקה - סיבוך נדיר ביותר; אם מופיעים חום, אודם ורגישות מקומית באתר הבדיקה יש להודיע לרופא.
כאב עשוי להימשך כמה ימים לאחר הבדיקה; ניתן ליטול משכך כאב.