אינדקס בדיקות חזור

ביופסיה של הערמונית Prostate Biopsy

תאור

בבדיקה זו, נוטלים פיסת רקמה מבלוטת הערמונית על מנת לבחון אותה באמצעות המיקרוסקופ.

הערמונית (פרוסטטה) היא בלוטה הממוקמת בבסיס שלפוחית השתן ומקיפה את השופכה - הצינור המנקז את השתן מהשלפוחית. בבלוטה זו מיוצר מרכיב חשוב בנוזל הזרע. החל משנות ה-30 לחיים, מתחילה הבלוטה לגדול והיא עלולה לגרום לחסימה חלקית עד מלאה של שלפוחית השתן, להגדלה שפירה ולתסמינים הקשורים בחסימה זו כמו השתנה לילית, עיכוב במתן שתן, זיהומים ודימומים חוזרים בדרכי השתן.
בנוסף, סרטן הערמונית הוא הגידול השכיח ביותר בגברים מעל גיל 50 והגורם השני בשכיחותו לסרטן בקבוצה זו ופעמים רבות לא קל להבדיל בין שני מצבים שכיחים אלו.
אוכלוסייה הנמצאת בסיכון מוגבר לסרטן הערמונית כוללת: גברים מעל גיל 50, גברים מעל גיל 40 עם היסטוריה משפחתית של סרטן הערמונית וגברים ממוצא אפרו-אמריקאי מעל גיל 40. בקרב אוכלוסייה זו יש לבצע מעקב הכולל בדיקה גופנית ורמת PSA פעם בשנה.

אם אחד המדדים הללו אינו תקין, יופנה המטופל לבדיקת TRUS + ביופסיה של הערמונית. הדרך הבלעדית כמעט להבדיל בין גידול שפיר של הערמונית המהווה מצב שמצריך טיפול אך אינו ממאיר לבין גידול ממאיר הדורש התייחסות כמו לממאירות הוא בבדיקה מיקרוסקופית של שביב רקמה הנלקח מהערמונית.
הבדיקה נעשית על-ידי מתמר אולטרסאונד דרך פי הטבעת. מחדירים מחט המחוברת למתמר ובאמצעותה נוטלים בין 6-12 שביבי רקמה. בדיקה זו מכונה TRUS+BX, שמשמעותה ביופסיה דרך פי הטבעת המכוונת על-ידי אולטרסאונד (Trans - Rectal Ultra Sound Guided Biopsy).

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות מיוחדות

תינוקות: לא רלבנטי

הנקה: לא רלבנטי

נהיגה: לאחר הבדיקה לוקח כמה שעות להתאושש מחומר ההרדמה, כך שבמידה וניתן טיפול בחומרים אלה והגעתם במכונית, מומלץ להביא מלווה שינהג בדרך חזרה.

תרופות אחרות: תרופות נוגדות קרישה ואספירין יכולים לגרום לדימום. יש להודיע לרופא על נטילת תרופות אלו על מנת לברר הפסקת התרופות לפני ביצוע ההליך.

הריון: לא רלבנטי

קשישים: הבדיקה נעשית בעיקר בקשישים, ללא כל בעיות מיוחדות

אזהרות כלליות: .

הסיכון בביופסיה של הערמונית הוא נמוך וכולל במקרים נדירים דימום (המתבטא לרוב בהופעת דם בשתן), זיהום הערמונית עצמה, כולל מורסה בערמונית וזיהום בדרכי השתן, המתבטא בחום, צריבה והפרעות במתן השתן שיכול להגיע עד לעצירת שתן.
יש להודיע לרופא על הופעת חום או דימום אחרי הביופסיה.
הביופסיה אינה גורמת לפגיעה בזקפה.
לעיתים ניתן טשטוש באמצעות זריקת הרגעה לתוך הווריד. חומר הטשטוש עלול לגרום לתגובה אלרגית בשכיחות נמוכה ולעיתים נדירות ביותר לטשטוש, ישנוניות והפרעה בנשימה.