אינדקס בדיקות חזור

אנטיגן של קריפטוקוקוס cryptococcal antigen

תאור

בבדיקה זו בודקים נוכחות של אנטיגן של פטריית הקריפטוקוקוס בדם או בנוזל השדרה. פטריה זו היא גורם נדיר לזיהום של קרומי המוח או של הריאות, בעיקר באנשים הסובלים מדיכוי של מערכת החיסון (חולי סרטן, מושתלי אברים וחולי איידס), אולם לעיתים נדירות היא יכולה לגרום לזיהום גם באנשים בריאים.

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות מיוחדות

תינוקות: אין בעיות מיוחדות

הנקה: אין בעיות מיוחדות

נהיגה: אין בעיות מיוחדות

תרופות אחרות: אין בעיות מיוחדות

הריון: אין בעיות מיוחדות

קשישים: אין בעיות מיוחדות

אזהרות כלליות: בבדיקת דם: שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור).
בבדיקת נוזל שדרה: הבדיקה אינה נעימה במיוחד, אולם הכאב הנגרם בעקבותיה חולף במהרה. יש רופאים המרדימים את המקום טרם ביצוע הבדיקה, ויש כאלו שלא. אין כל הוכחה כי ההרדמה המקומית יעילה לשיכוך הכאב הנגרם בעקבות הדקירה. הסיבוך השכיח ביותר לאחר ביצוע הבדיקה הוא כאב ראש עמום שיכול להימשך עד שבוע או אפילו קצת יותר. יש הסבורים כי שכיבה על הגב למשך מספר שעות לאחר ביצוע הבדיקה מפחיתה את הסיכון לכאב ראש זה, אם כי הנחה זו לא הוכחה. מומלץ לשתות אחרי הבדיקה.
באנשים שאין להם יתר לחץ תוך-גולגולתי אין סכנה של ממש בבדיקה זו. הסיבוכים הנדירים ביותר של הבדיקה כוללים דלקת קרומי המוח (מנינגיטיס) ודימום לתוך תעלת השדרה. לעומת זאת, באנשים עם יתר לחץ תוך-גולגולתי יש סכנה קטנה ששאיבת הנוזל תגרום לצניחת המוחון לפתח שבין בסיס הגולגולת ועמוד השדרה הצווארי. כשהרופא אינו בטוח שהלחץ התוך-גולגולתי שלך מוגבר, הוא יבצע בדיקת טומוגרפיה ממוחשבת (CT) לפני הדיקור המתני על מנת לשלול לחץ תוך-גולגולתי מוגבר.