אינדקס בדיקות חזור

בילירובין (Bilirubin (Bil

תאור

בדיקת דם זו בודקת את רמת הבילירובין (Bilirubin Bil) הכללי, הישיר והעקיף בנסיוב הדם.


בילירובין הינו תוצר פירוק של המוגלובין - חלבון הדם המקנה לו את צבעו האדום. לאחר שתאי הדם האדומים "מזדקנים", הם מפורקים על-ידי תאים בלעניים: חלבון ההמוגלובין מתפרק לשני חלקים - הם וגלובין. ההם הופך לבילירובין הנישא אל הכבד ומופרש משם דרך המרה. אך לפני שבילירובין מופרש במרה, רובו מוצמד לחומר המכונה גלוקורוניד בכבד. 


בילירובין המצומד לחומר זה מכונה גם "בילירובין ישיר". בילירובין שאינו מצומד לגלוקורוניד מכונה "בילירובין לא ישיר". הבילירובין מופרש מהכבד לכיס המרה ומשם למעי, שם, באמצעות חיידקים הוא הופך לאורובילין - החומר הנותן לצואה את צבעה החום. חלק קטן מהבילירובין נספג ומופרש בשתן כאורובילינוגן.


קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם; פענוח בדיקות תפקודי כבד

בדיקות דם - בדיקת בילירובין בדם


כשעודף בילירובין מצטבר בדם הוא שוקע במקומות שונים - בעור, בעיניים ובריריות - וגורם לצהבת. צהבת נראית לעין בדרך כלל כאשר רמת הבילירובין בנסיוב עולה מעל 2.5 מיליגרם לדציליטר.


לרוב, רמה גבוהה של בילירובין ישיר (נובעת בדרך כלל מחסימת דרכי המרה ועקב כך הפרעה בהפרשת הבילירובין) גורמת לשתן כהה. רק בילירובין ישיר יכול להיות מופרש בשתן. מלבד זאת, מחלה חסימתית של דרכי המרה עלולה לגרום לצואה לבנה, כיוון שהבילירובין אינו מגיע עוד למעי. לעיתים קרובות,  צהבת חסימתית מלווה בגרד.


בכל פעם שיש צהבת יש לבצע בירור רפואי. הבדיקה הראשונה נועדה לברר אם העליה היא בבילירובין ישיר או לא ישיר. עליה בעיקר בבילירובין הלא ישיר מצביעה בדרך כלל על נזק בכבד ומעידה כי תאי הכבד אינם מסוגלים עוד להצמיד את הבילירובין לגלוקורוניד. גם כאשר יש תמס דם מסיבי, למשל, לאחר עירוי דם לא מתאים, הכבד עשוי להיות מוצף בבילירובין, וחלק גדול ממנו ייכנס לזרם הדם לפני שהוא עובר הצמדה לגלוקורוניד. 


עליה בבילירובין ישיר מעידה בדרך כלל על הפרעה בהפרשת בילירובין מצומד דרך דרכי המרה.

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תינוקות: בתינוקות יכולה להופיע צהבת קלה בימים הראשונים לאחר הלידה כאשר רמת הבילירובין גבוהה.

הנקה: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

נהיגה: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תרופות אחרות: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

הריון: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

קשישים:

אזהרות כלליות:

שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור).