אינדקס בדיקות חזור

לימפוציטים (Lymphocytes (Lymph

תאור

בבדיקת דם זו בודקים את מספר תאי הדם הלבנים מסוג לימפוציטים (Lymphocytes Lymph), שלהם תפקיד עיקרי במערכת החיסון. 
יש כמה וכמה סוגים של לימפוציטים, ולכל קבוצה תפקיד ייחודי. למשל, לימפוציטים מקבוצת תאי B אחראים על החיסון באמצעות בניית הנוגדנים וחלבונים אחרים. חלק מתאי B משמשים כתאי זיכרון (memory cells) ומסייעים בייצור מהיר ויעיל של נוגדנים כאשר חודר לגוף פולש זר שכבר גרם למחלה בעבר. 

חלק אחר מתאים אלו משמש כתאי פלסמה (plasma cells) המהווים מעין בית חרושת לייצור נוגדנים. לימפוציטים מקבוצת תאי T אחראים על תהליכי פיקוח ובקרה של מערכת החיסון. למשל, תאים מקבוצה T סייענים (Th – T helpers) המכונים גם CD4 cells, מפקחים על מרבית הפעילויות של מערכת החיסון. הוא מווסת את המערכת כך שתתקוף בצורה יעילה פולשים זרים, אך שלא תתקוף את תאי הגוף עצמו. תא זה הוא התא שנפגע במידה הרבה ביותר על-ידי נגיף ה-HIV, וכאשר מספר תאים אלו יורד בעקבות זיהום בנגיף לפחות מ- 200 תאים לממ"ק דם, יש עליה ניכרת בסיכון לזיהומים ולהתפתחות מחלת האיידס. 

קראו עוד:  המדריך המלא לפענוח בדיקות דם


בדיקות דם - בדיקת לימפוציטים


מלבד תאים אלו קיימים גם תאים המכונים תאי T מדכאים (Ts - T supressor cells) או תאי CD8 שתפקידם העיקרי הוא בלוחמה בתאים הנגועים בזיהום נגיפי ובתאי סרטן. 
לימפוציטים אחרים משמשים כתאים הורגים "טבעיים" (natural killer cells) ומסייעים גם הם בתקיפת תאים זרים, תאים הנגועים בזיהום נגיפי ובתאי סרטן. שיבוש במספרם של הלימפוציטים או בתפקודם עשוי לגרום מצד אחד לתת-פעילות של מערת החיסון ולעליה בסיכון למחלות זיהומיות, ומנגד לפעילות יתר של מערכת החיסון העשויה להתבטא באלרגיה או במחלת חיסון עצמי. זיהומים בנגיפים מסוימים, כמו בנגיף האפשטיין - באר (EBV), עשויים לגרום לשינוי בצורת הלימפוציטים המכונים במקרה זה לימפוציטים אטיפיים (לא טיפוסיים).

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תינוקות: ספירת הלימפוציטים גבוהה מזו שבמבוגרים.

הנקה:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

נהיגה:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תרופות אחרות: אין.

הריון:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

קשישים:

אין בעיות או השפעות מיוחדות.

אזהרות כלליות: שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור)