אינדקס בדיקות חזור

קראטינין (Creatinine (Cr

תאור

בבדיקה זו בודקים את ריכוז הקרֵאטינין (Cr) בנסיוב הדם, כחלק מבדיקת תפקודי כליה


קראטין (Creatine) הוא אחד המרכיבים החשובים ברקמת שריר. בתהליך חילוף החומרים הופך הקראטין לקראטינין (Creatinine) ומופרש דרך הכליות. רמת הקראטינין בדם מייצגת שני מרכיבים: את מסת השריר ואת תפקוד הכליות. כאשר מסת השרירים גדולה למדי, ערכי הקראטינין בנסיוב גבוהים יחסית, וכאשר מסת השרירים נמוכה - ערכי הקראטינין נמוכים. 


עם זאת, טווח הערכים התקין של קראטינין הוא צר למדי: 0.6-1.2 מיליגרם לדציליטר. הקראטינין מופרש ישירות על-ידי הכליות ורק אחוז קטן ממנו נספג חזרה דרך אבובית הכליה. לכן, פינוי הקראטינין מייצג בקירוב סביר את שיעור הסינון בכליות (GFR - Glomerular Filtration Rate). בגלל האופי בו מופרש הקראטינין בכליה, ברמות קראטינין נמוכות, שינוי קטן בקראטינין מייצג שינוי גדול בתפקוד הכלייתי ואילו ברמות קראטינין גבוהות, שינוי גדול בקראטינין מייצג שינוי קטן בתפקוד הכלייתי. 

בדיקת קראטינין בדם


רמת הקראטינין מייצגת את תפקוד הכליות בצורה הרבה יותר נאמנה מרמת האוריאה בדם, משום שרמת אוריאה מושפעת על-ידי גורמים רבים ולא רק על-ידי התפקוד הכלייתי. 


פינוי קראטינין

פינוי קראטינין - Creatinine Clearance -הוא מדד מדויק יותר לתפקוד הכליות. מחשבים ערך זה באמצעות בדיקת נפח הדם העובר בכליות ומפונה מקראטינין במשך דקה. כדי לחשב זאת בודקים את רמת הקראטינין בדם ובשתן. קיימת נוסחה לחישוב מקורב של ערך זה המבוססת על רמת הקראטינין בדם, על משקל החולה, גילו ומינו, וברוב המקרים ניתן להסתפק בה במקום לבדוק את רמת הקראטינין בדם ובשתן. מכאן שערך זהה של קראטינין באנשים שונים מייצג תפקוד כלייתי שונה לגמרי; לדוגמה, ערך קראטינין תקין לגבר צעיר ושרירי יהיה ערך שמייצג אי ספיקת כליות באשה קשישה. כדי לחשב את פינוי הקראטינין (ccl) משתמשים בנוסחה הבאה:

אם val1 הוא המשקל בק"ג * גיל בשנים - 140
ו- val2 הוא 72 * רמת הקראטינין בנסיוב
יהיה פינוי קראטינין שווה ל- val1 / val2

עבור נשים מכפילים את התוצאה ב- 0.85 כך שבאשה בת 72 השוקלת 70 ק"ג ורמת הקראטינין בדמה 1.3 ערך פינוי הקראטינין הוא: 43 מיליליטר לדקה.
ככל שערך פינוי הקראטינין נמוך יותר כך תפקוד הכליות לקוי יותר. ערך תקין עומד על 90 מיליליטר לדקה ומעלה.

מחשבון פינוי קראטינין (Creatinine Clearance)

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תינוקות: רמת קראטינין בתינוקות יכולה להיות מעט נמוכה מזו של מבוגרים, עקב מסת שריר נמוכה.

הנקה: אין בעיות מיוחדות

נהיגה: אין בעיות או השפעות מיוחדות.

תרופות אחרות:  ספטרין וסימטידין מעלים במעט את רמת הקראטינין בדם ללא השפעה של תפקוד הכליות.

הריון: בדרך כלל, רמת קראטינין בהריון מעט נמוכה מהרגיל.

קשישים: רמת הקראטינין בקשישים יכולה להיות מעט נמוכה מהרגיל בגלל מסת שרירים נמוכה. כדי לקבל ערך מדויק יותר של תפקוד הכליות עדיף לחשב את פינוי הקראטינין בקשישים.

אזהרות כלליות:

 שטף דם תת-עורי באתר לקיחת הדם (במידה ומתפתח ניתן לשים קרח על האזור).