אינדקס בדיקות חזור

בדיקת על-שמע דרך הוושט Transesophageal Echocardiography

תאור

בדיקת על-שמע דרך הוושט היא שיטת בדיקה שלצורך ביצועה מוזער המתמר העל-שמעי המורכב על גבי מכשיר גמיש דמוי גסטרוסקופ, ואשר קצהו ניתן להנעה לצדדים ולכיפוף על ידי בקרה מרחוק, לצורך השגת דימות מיטבי. המתמר מכיל גבישי על-שמע רבים אשר ניתן באמצעותם לסרוק 360 מעלות, ולכן הדימות הוא רב-מישורי. המתמר מצויד גם ביכולות דופלר, לרבות דופלר צבעוני. מיקום הוושט מאחורי הלב והיותו במגע ישיר עמו, הם תנאים מיטביים לדימות של חללי הלב ומרכיביו, כאשר המתמר מוחדר אל הוושט והקיבה בבליעה.

בדיקה זו נעשית לאחר בדיקות אקו דרך דופן בית החזה שלא סייעו לאבחון, כמו בחולים מונשמים, או כאשר נדרש דימות של מבנים בלב אשר הצפייה בהם טובה יותר דרך הוושט, כמו הפרוזדור השמאלי ואב העורקים (הוותין), איתור מקור בלב או בכלי הדם הגדולים לתסחיפים היקפיים, לצורכי אבחון, זיהוי דלקת של פנים הלב, איתור המנגנון של פתולוגיה במסתם כמו דלף המסתם הדו-צניפי (המיטראלי), ותכנון ניתוח לתיקון המסתם. זיהוי מחלות בוותין של בית החזה, כמו בתירה, מתבצע באורח מדויק יותר בשיטה זו. הוריות נוספות הן הערכת תפקוד הלב ומבנהו במהלך ניתוחי לב, הערכת תפקוד שריר הלב בסיום הניתוח, או הערכת ההצלחה של תיקון או החלפת המסתם. הבדיקה מנוצלת לניטור תפקוד הלב בניתוחים שאינם בלב, בחולים עם מחלת לב במצב מתקדם.

אין לערוך את הבדיקה במצבים הבאים: בעיות בעמוד השדרה הצווארי שהנעתו עלולה לגרום לשיתוק, בעיות בבליעה כמו ב-Zenker diverticulum ובעיות של חסימה בוושט. ניתוח קודם בקיבה מחייב דיווח לרופא המבצע, ייתכן שיימנע בשל כך מהחדרת המתמר לקיבה במהלך הבדיקה.

אוכלוסיות בסיכון

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: הבדיקה בטוחה וכרוכה בסיכון נמוך לסיבוכים הקשורים בדרך כלל לחומרי האילחוש, לטראומה אפשרית לשיניים רופפות, ללוע או לוושט. סיבוך משמעותי אך נדיר ביותר - ניקוב הוושט.