אינדקס בדיקות חזור

אלקטרו-אנצפלוגרפיה EEG, Electroencephalography

תאור

אלקטרואנצפלוגרפיה (EEG) היא בדיקה שבאמצעותה נרשמת הפעילות החשמלית במוח.

כל מצב שפוגע בתפקוד תאי עצב של המוח יכול להשתקף כהפרעה ברישום גלי המוח ב-EEG. תהליכים הפוגעים במוח בצורה מוקדית מתבטאים ברישום כגלים איטיים באזור הנגוע. תהליכים הפוגעים במוח בצורה מפושטת כגון דלקת מוח, הפרעות מטבוליות, הרעלות ותהליכים ניווניים גורמים להופעת גלים איטיים מפושטים, באזורים רבים. לכן, בדיקת EEG יכולה לשמש באבחון בעיות כגון: הפרעות שינה, אפילפסיה, גידולי מוח, פציעות ראש, דמנציה, שבץ מוחי, דלקת מוח (אנצפליטיס) או בעיות תפקוד אחרות במוח. EEG גם מאפשרת לעקוב אחר פעילות חשמלית של המוח בזמן הרדמה מלאה או במצב של חוסר הכרה.

תרשים תוצאות בדיקת EEG (אלקטרואנצפלוגרפיה)

תרשים תוצאות בדיקת EEG (אלקטרואנצפלוגרפיה)

בדיקת ה-EEG מודדת ישירות את הפעילות החשמלית במוח ולכן משמשת לאבחון אפילפסיה (כפיון), שמאופיינת בפעילות חשמלית מוגברת ובלתי תקינה במוח עם גלי מוח חדים או זיזיים. אצל חלק ניכר מחולי אפילפסיה ה-EEG משקף פעילות אפילפטית גם בין ההתקפים. צורת ההתפרצות החשמלית, שיכולה להופיע באזור ממוקם של המוח או בצורה מפושטת על פני המוח כולו, שבין ההתקפים מסייעת לקביעת סוג ההתקפים של החולה. עם זאת, לחלק מהחולים יכול להיות EEG שמפורש כתקין, ולהיפך, במקרים נדירים, עלולה להופיע פעילות אפילפטית ב-EEG גם אצל אנשים ללא אפילפסיה

אפשר להגדיל את רגישות הבדיקה על ידי רישום EEG במהלך שינה לאחר חסך שינה או על ידי רישום רצוף במשך 24 שעות, באמצעות מכשיר נייד. הבדיקה האמינה ביותר לאבחון אירועים אפילפטיים היא ניטור וידיאו - EEG. הבדיקה מאפשרת רישום בו-זמני של הפעילות החשמלית במוח ומצלמת את התנהגותו של החולה בזמן ההתקף האפילפטי. 
פרופ' מירי נויפלד

אוכלוסיות בסיכון

הבדיקה אינה גורמת לכאב ונטולת סיכונים באופן כללי.

אזהרות

אלכוהול:

תינוקות:

הנקה:

נהיגה:

תרופות אחרות:

הריון:

קשישים:

אזהרות כלליות: