ניתוח עמוד שדרה
Decompressive laminectomy for spinal stenosis

מטרת הניתוח
הפחתת לחץ באמצעות כריתת קשת החוליה, הוא ניתוח עמוד שדרה הנפוץ ביותר לטיפול בהיצרות בעמוד השדרה.
 
מבצעים ניתוח עמוד שדרה להורדת הלחץ על חוט השדרה, או על שורשי העצב השדרתי, הנגרמים כתוצאה משינויים המתרחשים בעמוד השדרה עקב הגיל ולטיפול בבעיות אחרות, כמו פציעות בעמוד השדרה, פריצות דיסק, או גידולים. 

במקרים רבים הפחתת הלחץ על שורשי העצב עשויה להפחית את הכאב ולאפשר חזרה לפעילות שגרתית תקינה.


הליך הניתוח
בעת ניתוח עמוד שדרה באמצעות כריתת קשת החוליה מסירים עצם (חלקים מהחוליה) ו/או רקמה מעובה שמצרה את תעלת השדרה ולוחצת על חוט השדרה ועל שורשי העצב. הליך זה מבוצע באמצעות חיתוך כירורגי בגב.


במקרים מסוימים, ניתן לבצע בזמן ניתוח עמוד שדרה לכריתת קשת החוליה, גם איחוי של מספר חוליות אחת לשניה (ארתרודזיה), על מנת לסייע בייצוב החלק של עמוד השדרה בו מטפלים. ניתוח לאיחוי מספר חוליות אחת לשניה הוא ניתוח גדול, שנמשך בדרך כלל מספר שעות. 

קיימות מספר שיטות לאיחוי חוליות אחת אל השניה:

* בשיטה הנפוצה ביותר, לוקחים עצם ממקום אחר בגוף המנותח, או מבנק העצמות. משתמשים בעצם זו ליצירת 
   "גשר" בין חוליות סמוכות. השתלת העצם ה"חיה" גורמת לצמיחה של עצם חדשה.
 

* במקרים מסוימים משתמשים בשיטת איחוי נוספת (המכונה איחוי מכשירני), בשיטה זו שתלים מתכתיים (דוגמת
   פינים, קרסים, חוטים, לוחיות, או ברגים) מוצמדים אל החוליות, על מנת לחבר אותן זו אל זו, עד שתצמח ביניהן
   עצם חדשה.


שיטות טיפול

קיימות מגוון שיטות יחודיות לאיחוי מספר חוליות זו אל זו, אך ההליך הבסיסי זהה. השיטות שונות זו מזו החל מסוג העצם או השתלים המתכתיים בהם נעשה שימוש, ועד המיקום דרכו מתבצע הניתוח – מלפנים – מהחלק הקדמי של הגוף, או מאחור – מהגב. 

השיטה בה מבוצע ניתוח עמוד שדרה לאיחוי חוליות נבחרת תוך התחשבות במספר גורמים, כולל גילו של המנותח ומצבו הבריאותי, המיקום בו עמוד השדרה מוצר (בגב התחתון או בצוואר), חומרת הלחץ על שורשי העצב והתסמינים הקשורים בכך ומידת הניסיון של המנתח. הליך של איחוי חוליות אחת אל השניה מעלה את הסיכון לסיבוכים ומאריך את זמן ההחלמה מהניתוח.