החלפת מסתם בלב
Mitral valve replacement


מטרת הניתוח

ניתוח החלפת מסתם בלב הינו הליך ניתוחי אשר במהלכו מסתם הלב הדו צניפי הפגום מוחלף על ידי מסתם מלאכותי מכאני או על ידי מסתם מרקמה אנושית.

סיבות לביצוע ניתוח החלפת מסתם בלב

מסתם הלב הדו צניפי יכול להיפגם, ולגרום על ידי כך לחוסר יכולת המסתם לשלוט בצורה נכונה בכיוון זרימת הדם בין עליית הלב השמאלית וחדר הלב השמאלי. מסתם הלב הדו צניפי גם יכול להיות לקוי (זרימה חוזרת) ולאפשר לדם לזרום במהופך בחזרה מן החדר הלב השמאלי אל עבר העלייה השמאלית במהלך פעימת הלב החדרית (סיסטולית). 

יתר על כן יכולה להיווצר היצרות במסתם הלב הדו צניפי, אשר יכולה למנוע את זרימת הדם מן העלייה השמאלית אל עבר חדר הלב השמאלי במהלך מילוי חדרי הלב (דיאסטולי). 

בעת צניחה של מסתם הלב הדו צניפי, אחד או יותר מקצות המסתם הדו צניפי בולטים אל תוך העלייה השמאלית במהלך פעימת הלב החדרית. החלפת מסתם הלב הדו צניפי מבוצעת על מנת להסיר את המסתם הפגום ולהחליף אותו במסתם מלאכותי מכאני או מסתם מרקמה אנושית בכדי לאפשר שליטה על כיוון זרימת הדם.

הכנה

הופעת היצרות במסתם הלב הדו צניפי מאובחנת על ידי סקירת העבר הרפואי, בדיקה גופנית, האזנה לפעימות הלב (האזנה בסטטוסקופ), צילום רנטגן של בית החזה ובדיקת תרשים לב חשמלית (אלקטרו קרדיוגראמה). 

ייתכן ולחולה לא יהיו כל תסמינים המצביעים על בעיות במסתמי הלב, או שיהיו אלה תסמינים של קוצר נשימה (דיספאניה), עייפות או הופעת בצקת בריאות. חולים אחרים יסבלו מפרפור פרוזדורי הלב (הפרעות בקצב הלב) או ממקרה של הופעת תסחיף. 

בדיקת אולטרסאונד של הלב (אקו קרדיוגרפיה) הינה הבדיקה המועדפת על מנת לאבחן היצרות במסתם הלב הדו צניפי, והיא יכולה להתבצע בשילוב בדיקת פעילות שאינה פולשנית, כגון הליכה על הליכון או נסיעה באופני כושר. 

הכנסת צנתר לבבי הינו הליך אשר שמור לחולים המציגים תוצאות שאינן עקביות בבדיקות בדיקת אולטרה סאונד של הלב (דופלר). צנתור לבבי שמאלי או ימני יש לבצע אך ורק כאשר מופיעים ערכים של יתר לחץ בעורקי הריאה.

קביעת אבחנה של אי ספיקה של המסתם הדו צניפי מצריכה עבר רפואי מפורט מאוד של החולה. ההאזנה לפעימות הלב (בעזרת סטטוסקופ) מציגה בדרך כלל את נוכחותה של פעימת לב שלישית. צילומי רנטגן של בית החזה ובדיקת תרשים לב חשמלית (אלקטרו קרדיוגראמה) יכולים לספק מידע רפואי נוסף. 

יתר על כן, בדיקת אולטראסאונד של הלב יכולה לספק מידע חיוני. בדיקות תחת מאמץ בשילוב בדיקת דופלר יכולה להציג את דרגת החומרה האמיתית של המחלה. 

לאחר קבלת תוצאות הבדיקה הראשוניות, יהיה על החולה לשוב את המרפאה מספר פעמים על מנת לעקוב אחר התקדמות המחלה. 
 
יתר לחץ דם ריאתי בשילוב עם לחץ דם סיסטולי בעורק הריאה העולה על 60 מ"מ כספית נחשב לסיבה מספקת לביצוע הניתוח. מקטע הפליטה של החדר השמאלי של הלב (סוג של יחידת מדידה) אשר נמוכה מ- 60% הינה סימן נוסף לצורך בניתוח.

סיכונים

תמיד ישנם סיכונים אשר מלווים ביצוע הדרמה כללית בשילוב עם חיבור למכונת לב ריאה. הסיכונים אשר בדרך כלל מלווים ניתוח החלפת מסתם בלב כוללים הופעת תסחיף, דימום ודלקת פעילה של פנים הלב. 

תמס דם (מצב בו מפורקים תאי הדם האדומים) מקושר בדרך כלל עם סוגים מסוימים של מסתמים מלאכותיים, אולם אינו נמצא בניגוד לצורך בשתל המלאכותי.