ניתוח פתיחת גולגולת
Craniotomy

מטרה

ניתוח פתיחת גולגולת הוא סוג של ניתוח מוח. זהו הניתוח הנפוץ ביותר להסרת גידולים מהמוח. כמו כן, ניתן לבצע אותו לצורך הסרת קריש דם (המטומה), להשתלטות על דימום מכלי דם חלש, דולף (מפרצת מוחית), לתיקון מום עורקי-ורידי (חיבורים לא נורמלים של כלי דם), לניקוז מורסה (אבצס) במוח, להפחתת לחץ בתוך הגולגולת, לביצוע ביופסיה, או לבחינת המוח.


אבחנה/הכנה

מאחר והפגיעה היא במוח, המנתח משתמש בהדמיה, על מנת לזהות את הפגיעה באופן מוחלט. 


סריקה של המוח ניתן לבצע בדרך כלל באמצעות:


·         טומוגרפיה ממוחשבת CT
 
·         הדמיה בתהודה מגנטית MRI
 
·         תרשים כלי דם
 
לפני ניתוח פתיחת גולגולת המטופל עשוי לקבל תרופות להרגעת החרדה ולהקטנת הסיכון לפרכוסים, לנפיחות ולהתפתחות זיהומים לאחר הניתוח. 

קיים קשר בין תרופות לדילול הדם (קומדין, הפארין, אספירין) ותרופות נוגדות דלקת ללא סטרואידים (איבופרופן, מורטין, אדויל, אספירין, נפרוסין, דייפרו) ובין עליה בהיווצרות של קרישי דם לאחר הניתוח. יש להפסיק את השימוש בתרופות אלו לפחות שבעה ימים לפני ניתוח פתיחת גולגולת, על מנת לעצור את פעולתן לדילול הדם. 

בנוסף המנתח יזמין בדיקות מעבדה שגרתיות, או מיוחדות על פי הצורך. 

על המנותח להיות בצום (מזון ומשקאות), מחצות הלילה שלפני יום הניתוח. בחדר הניתוח מגלחים את ראשו של המנותח, ממש לפני תחילת הניתוח.

סיכונים

המנתח ידון עם המנותח על סיכונים אפשריים, הקשורים בהליך של ניתוח פיתחת גולגולת.

ניתוחי ראש עלולים לגרום לדימום, לקרישי דם, לאצירת נוזלים הגורמת לנפיחות (בצקת), או לפגיעה בלתי מכוונת ברקמת עצב נורמלית. 

אצל מטופלים מסוימים עלולים להתפתח זיהומים. פגיעה ברקמת מוח נורמלית עלולה לגרום לנזק באזור מוסים במוח וכתוצאה מכך לפגיעה בתפקוד המוח. פגיעה בתפקוד המוח באזורים מסוימים עלולה להוביל לבעיות בזיכרון. 

דוגמאות נוספות לנזקים שעלולים להיגרם כתוצאה מהליך של ניתוח פתיחת גולגולת כוללות בין היתר חירשות, ראיה כפולה, חוסר תחושה, שיתוק, עיוורון, או אובדן חוש הריח.