כריתת ערמונית
Prostatectomy


מטרת הניתוח

כריתת ערמונית מטרתה הסרה שלמה של הבלוטה, הקיימת אצל הגבר, ואחראית על יצירת נוזל הזרע. כריתת ערמונית נדרשת במצבים בהם קיים גידול סרטני במקום, ויש צורך בהוצאת הרקמה בשלמותה, כולל שולי רקמה נקיים וקשריות לימפה אזוריות, למניעת פיזור תאי הגידול בגוף.

כריתת ערמונית מתבצעת גם לטיפול בהגדלה שפירה של הערמונית או גידולי ערמונית שפירים, אולם במצבים אלו מדובר בניתוח מצומצם יותר בהיקפו, ולא בכריתה נרחבת, שמשמעה הסרת רקמות נוספות בסביבה.

כריתת ערמונית מתבצעת בשיטה "הפתוחה", שהיא השיטה המקובלת לרוב במצבי ממאירות, או בשיטה הלפרוסקופית, כלומר בדרך זעיר פולשנית, דרך ביצוע חתכים קטנים.
בשיטה הפתוחה ניתן לבצע את הניתוח בשתי גישות שונות: דרך חתך בטני או פרינאלי (בין שק האשכים לפי הטבעת).הכנה לניתוח

לקראת ניתוח כריתת ערמונית, יש צורך בבירור מקיף לאבחון התהליך המדויק בערמונית, שלרוב כולל ביצוע אולטרא-סאונד תוך רקטלי להדמיית הבלוטה, וכן לקיחת ביופסיות מהבלוטה לשם בדיקה מיקרוסקופית. 

במידה ומתגלה גידול סרטני של הערמונית, המטופל מועמד לניתוח כריתה נרחבת, ונשלח לביצוע בדיקות נוספות: בדיקת שתן ותפקודי כליות, ספירת דם, כימיה בדם, תפקודי קרישה ורמת סמני גידול (PSA- prostate specific antigen הנמדד לצורך מעקב).

במקרים בהם יש חשד להתפשטות מקומית או רחוקה של הגידול, לעיתים תבוצע בדיקת הדמיה מדויקת יותר כגון CT או MRI (למשל בחשד שהגידול פרץ אל תוך עמוד השדרה).

כריתת ערמונית מבוצעת לרוב תחת הרדמה כללית. יש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. כמו כן יש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

תהליך הניתוח

בהתאם לסוג הניתוח הנבחר, איזור הבטן והאגן עוברים חיטוי ייסודי. בשיטה הפתוחה כאמור נעשה חתך בהתאם לבחירת המנתח- חתך בבטן התחתונה או חתך פרינאלי מתחת לשק האשכים.

עם חשיפת בלוטת הערמונית, היא מוסרת בשלמותה, כולל ניתוק כלי הדם שלה והסרת שולי רקמה מסביבה, בנוסף לקשריות לימפה אזוריות. החשיבות הינה מכרעת להסרת כל תאי הבלוטה על מנת להפחית את הסיכון בהיוותרות תאי גידול באזור.

בגישה הלפרוסקופית נעשים כ-4-5 חתכים קטנים (של כ-1 ס"מ) בבטן, ממלאים את הבטן בגז (פחמן דו חמצני) על מנת לאפשר ראות טובה יותר של החלל, ומחדירים את זרועות הלפרוסקופ (מכשיר ארוך ודק בעל מצלמה בקצהו, המאפשרת ראיה של המתחולל בתוך הבטן על גבי מסך הטלוויזיה). בהמשך מסיר המנתח את הבלוטה בשלמותה.

עם סיוםניתוח כריתת ערמונית בדרך זו החתך נתפר ונסגר, ומונחת חבישה. לעיתים משאירים נקז או מספר נקזים בחתך על מנת לאסוף שאריות נוזלים ופסולת מהרקמה.


סיכונים בניתוח


סיכונים כלליים בניתוחים:


זיהום בפצע הניתוח- לרוב שטחי ומטופל באופן מקומי, אולם לעיתים נדירות עלול להתפתח לזיהום משמעותי יותר של רקמות התת-עור, ולעיתים נדירות מצריך פתיחה מחדש של החתך לסילוק הפסולת החיידקית. ניתוח לפרוסקופי ממזער את הסיכון בזיהום החתך.

דימום- בעיקר באזור הניתוח כתוצאה מטראומה מקומית לרקמה. דימום יכול להתרחש מיד לאחר הניתוח, עד 24 שעות לאחר הניתוח ובמקרים נדירים ביותר לאחר שבועות או חודשים. הדימום נוצר כאשר כלי דם נפתח ומדמם. במקרים בהם הדימום הוא רב יש צורך בניקוז או קשירה של כלי הדם בחדר ניתוח.

סיכוני ההרדמה- לרוב תופעות הקשורות לרגישות יתר לתרופות ההרדמה (תגובה אלרגית). לעיתים נדירות מאד תתכן תגובה חמורה של ירידת לחץ דם (שוק אנאפילקטי).


סיכונים ספציפיים של ניתוח כריתת ערמונית:


פגיעה עצבית- יכולה לגרום לאימפוטנציה (אין-אונות) בלתי הפיכה באחוזים גבוהים מאד, ומהווה בעיה גדולה בניתוחים נרחבים של הערמונית.

פגיעה בשופכה- עקב קרע של השופכה העוברת דרך הבלוטה ותתבטא באצירת שתן לאחר הניתוח.

פגיעה בשלפוחית השתן- בשל מיקומה הקרוב באגן. נדיר.

בריחת שתן- בשל בעיה בשליטה על שלפוחית השתן, מצב לרוב חולף.


הטיפול אחרי הניתוח

לאחר ניתוח כריתת ערמונית המטופל נשאר בהשגחה באשפוז למשך כ-5-7 ימים. לרוב יינתן עירוי תוך ורידי של נוזלים, אנטיביוטיקה למניעת זיהומים ומשככי כאבים לפי הצורך. הנקזים יוצאו כעבור כמה ימים.

בשלפוחית השתן יושאר צנתר (קטטר) למשך של לפחות 10 ימים-שבועיים על מנת לאפשר לשופכה להחלים. התפרים הניתוחיים יוסרו לאחר 10 ימים.

במידה ומופיעים כאבים אשר לא חולפים עם השימוש במשככי כאבים, דימום, קוצר נשימה, עליית חום, אצירת שתן או הפרשה מוגלתית מהחתך- יש לפנות מיידית לרופא.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון