ניתוחי גידולי קיבה
Gastric tumors, surgery

לניתוח תפקיד מכריע בריפוי של גידולים בקיבה, הן שפירים והן ממאירים. ההצלחה בניתוח לכרות גידול בקיבה עם גבולות כריתה נקיים, היא גורם עיקרי בסיכוייו של החולה להחלים.

גידולים שפירים: הניתוח לטיפול בגידולים שפירים של הקיבה מבוסס על כריתת האזור הנגוע בקיבה, עם שולי כריתה נקיים מתאים סרטניים. פעולה זו יכולה להתבצע הן בשיטה הרגילה, והן בשיטה לפרוסקופית. בשיטה הרגילה פותחים את הבטן, כורתים את הגידול עם שולי כריתה נקיים וחופשיים ממחלה. שיטה זו כרוכה ביצירת חתך גדול למדי בדופן הבטן, ומלווה באי-נוחות ובסיבוכים הקשורים בפצע הניתוח.
בניתוח בשיטה הלפרוסקופית מחדירים לחלל הבטן המנופחת על ידי גז (דו-תחמוצת הפחמן) שרוולים שדרכם מכניסים מצלמת טלוויזיה ומכשירי ניתוח. בדרך זו אפשר לכרות את הקטע של הקיבה תוך סגירת החור שנוצר בעת הכריתה על ידי מכשיר המבצע את שתי הפעולות בעת ובעונה אחת.
אם נמצא שהגידול השפיר בקיבה במיקום שבו ניתוח בשיטה לפרוסקופית אינו אפשרי, כורתים את הגידול בשיטה הפתוחה הרגילה.

גידולים ממאירים: סרטן הקיבה לסוגיו הוא גידול אלים, ואם הגילוי מאוחר - הוא קטלני. הסיכוי היחיד לריפוי מלא של סרטן הקיבה לסוגיו הוא ניתוח וכריתה של הקיבה, בחלקה או במלואה, עם או בלי תוספת של טיפול כמו כימותרפיה או קרינה.

היקף כריתת הקיבה תלוי בעיקר במיקום הגידול ובגודלו. אם הגידול ממוקם בחלק הקריבני העליון של הקיבה (דהיינו קרוב יותר לוושט), הניתוח המקובל הוא כריתה מלאה של הקיבה. אם הגידול ממוקם במחצית התחתונה של הקיבה, מבצעים כריתה חלקית של הקיבה.

חידוש ההמשכיות של מערכת העיכול העליונה לאחר כריתת הקיבה נעשה על ידי חיבור והשקת המעי הדק לגדם הקיבה אם הכריתה חלקית, ולגדם הוושט אם נכרתה הקיבה בשלמותה.
למרות שאין מספיק נתונים עדיין באשר לבטיחות הגישה הלפרוסקופית, יש מרכזים רבים בעולם הנוקטים שיטה זו לניתוחי כריתה של הקיבה.

מהנתונים הראשוניים שהושגו עד כה, סיכויי החולה להבריא לאחר כריתת קיבה בשיטה הלפרוסקופית אינם נופלים מאלו שלאחר ניתוח שיטה הפתוחה.

פרופ' משה שבתאי