תיקון בקע בדופן הבטן
Hernia repair

לייעוץ נוסף בנושא בקע לחץ כאן >>>

דופן הבטן בנויה ממספר שכבות: צפק, קרום דק העוטף את המעיים ואת יתר האזורים בחלל הבטן, מעליו שכבת שרירים, מעליה שכבת גידים חזקה - פסציה, מעליה שומן תת-עורי ומעליו העור.
כאשר נוצר פתח בשכבת השריר והפסציה, שומן תוך-בטני או לולאות מעיים נדחפים מתוך חלל הבטן כלפי חוץ עד לשכבת העור כך שנוצרת בליטה הניתנת למישוש. זהו בקע ("שבר" בלשון העם).
באופן כללי יש לטפל בכל בקע שגורם לכאבים, לחסימת מעיים, או מגביל את הפעילות התקינה של החולה. כאשר הבקע מופיע במפשעה, מומלץ לנתח עקב סכנת כליאה - "תפיסה" של לולאת המעי. בכל מקרה יש לפנות אל המנתח שידון עם החולה על ההוריות לניתוח, על שיטת הניתוח המתאימה, על סוג ההרדמה, על מהלך הניתוח והמעקב שיש לקיים לאחריו. לעיתים הניתוח דחוף עקב כליאה של מעי בתוך שק הבקע, עם חסימה ו/או נמק כתוצאה מהפרעה באספקת הדם.

בדרך כלל, ניתוח בגין בקע כולל חתך מעל אזור הבקע, הפרדת השוליים של פתח הבקע בדופן הבטן, שחרור תוכן הבקע, החזרתו לתוך חלל הבטן וסגירת הפתח בפסציה ובשריר. פתח הבקע נסגר באמצעות תפרים שלעיתים, בתנאי מתח, עלולים לקרוע את הרקמות וכתוצאה מכך הבקע בחלק מהמקרים, חוזר.
כדי לייעל את התיקון ולהוריד את המתח המופעל על הרקמות, מטליאים ברשת ניילון המכסה את אזור הפתח בדופן הבטן. בעשור האחרון הוכח ששיטה זו יעילה יותר ומאופיינת בשיעור הישנות נמוך יותר. שיטת ניתוח חדשה יחסית היא השיטה הלפרוסקופית, תיקון הבקע על ידי מכשירים מיוחדים, מצלמה, ורשת ניילון. כל אלו מוחדרים דרך מספר חתכים קטנים בדופן הבטן.

היתרונות של תיקון לפרוסקופי הם: כיסוי רחב ככל הנדרש של כל אזורי ההיחלשות בדופן הבטן על ידי הרשת, הפחתת הכאבים לאחר הניתוח, התאוששות וחזרה לחיים תקינים במהירות רבה יותר.
החסרונות הפוטנציאליים של תיקון באמצעות לפרוסקופיה: דרושה הרדמה כללית ותוצאות התיקון לטווח ארוך עדיין אינן ידועות.

תיקון בקעים בדופן הבטן ניתן לעשות בעזרת כל סוגי הרדמה: כללית, אזורית ומקומית.
משך האשפוז אחרי ניתוח לתיקון בקע נע בין יום לימים אחדים. הדבר תלוי במצבו הכללי של החולה, בהיקף הניתוח, בסוג ההרדמה וכד'.

פרופ' פתחיה רייסמן
ד"ר יוסף אלברטון

לייעוץ נוסף בנושא בקע לחץ כאן >>>