ניתוחי עצבים היקפיים
Peripheral nerves, operations

פגיעה בעצב היקפי: זוהי פגיעה בכל עצב בגוף, חוץ מעצבים במוח או בחוט השדרה. עצבים אלה יוצאים מן המוח או מחוט השדרה ומגיעים לשרירים או לעור. הם אחראים להעברת אותות מהמוח ומחוט השדרה לידיים ולרגליים, אותות שגורמים לשרירי היד והרגל לנוע. כאשר עצבים אלה נפגעים, השרירים אינם יכולים לקבל מידע מהמוח, הם נחלשים ואפילו הופכים למשותקים. חלק מן הפגיעות מלוות בכאבים חזקים. מתוך כל נפגעי הטראומה כ-3%-2% לוקים בפגיעה קשה בעצב היקפי.

הסיבות השכיחות ביותר לפציעות בעצב היקפי הן:
- שבר בעצם או יציאת פרק מהמקום יכולים לגרום למתיחת-יתר או לקרע של העצב;
- חתך של עצב הנגרם על ידי דקירה של סכין, זכוכית או כל חפץ חד אחר;
- פציעה מירי או מרסיסים.

פציעות מסוימות יכולות להירפא באופן עצמוני ואילו אחרות מחייבות ניתוח. החלמה של עצב היקפי נמשכת זמן רב (1 מ"מ ליום). בזמן זה ועד ההחלמה המלאה חשוב לשמור על השרירים ועל המיפרקים בעזרת פיזיותרפיה ו-ריפוי בעיסוק.

אם אורך השריר או תנועת המיפרק לא יישמרו אזי גם כאשר העצב יחלים התנועה והתפקוד יישארו פגועים. אם תוך 6-4 חודשים לא חל שיפור משמעותי בתפקוד העצב מומלץ ניתוח מיקרוכירורגי שמטרתו לשחרר או לשחזר את העצב.

פגיעה במיקלעת הברכיאלית: המיקלעת הברכיאלית היא רשת של עצבים היקפיים הנמצאת בצוואר. עצבים אלה אחראים להעברת אותות מחוט השדרה אל היד ולגרום באמצעותם ליד לנוע. פגיעה במיקלעת הברכיאלית היא פגיעה בעצב. העצבים שנפגעו אחראים לתפקוד שרירי הכתף, הזרוע והיד. כל שריר כזה ואפילו כולם יכולים להיות משותקים. התנועה יכולה לחזור עצמונית, אך אם הפגיעה קשה הנזק יכול להיות מתמיד.

הסיבות השכיחות לפגיעה במיקלעת הברכיאלית הן:
- מתיחת-יתר של המיקלעת הברכיאלית (כתוצאה מתאונת דרכים, נפילה מגובה או מתיחה בזמן לידה);
- פצע חדירה כתוצאה מדקירה בחפץ חד, מירי, או מפגיעת רסיסים.
הטיפולים האפשריים כוללים תרגילים ופיזיותרפיה, או ניתוח ופיזיותרפיה אם לא חל שיפור משמעותי במצבו של המטופל כחמישה חודשים לאחר הפציעה. מטרת הניתוח לשפר את תפקוד הגף העליון על ידי שחרור או שחזור העצבים הפגועים. במקרים מסוימים מבצעים ניתוחים לשם העברת שריר או גיד כתמיכה לשריר המשותק.

ד"ר שמעון רוחקינד