אינדקס טיפולים וניתוחים חזור

ייעוץ טיפולי Therapeutic Consultation


בעיות זוגיות, קשיי הסתגלות לשינויים, דילמות בהורות וכן הלאה ליוו את האדם מאז ומתמיד. בהתאם, פיתחו חברות רבות מערכות ייעוץ ותמיכה שונות, כמרים בנצרות, "זקני השבט" בחלק מהחברות האפריקאיות ועוד.

גם בחברה המודרנית רבים נזקקים לייעוץ והכוונה במגוון נושאים. לעיתים, הקשיים הללו קשורים לבעיות רגשיות או נפשיות מקיפות (כגון דיכאון, קושי ממושך במציאת קשר זוגי) ולעיתים מדובר בקשיים נקודתיים (איך להתמודד עם "יציאה מהארון" של הילד? כיצד לשמר את הקשר הזוגי עם לידת הילד הראשון?).

כאשר מדובר בקשיים ממושכים המשפיעים על היבטי חיים רבים או בבעיות נפשיות/רגשיות, מוטב לפנות לטיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי אשר מספק מסגרת טיפולית מקיפה ומעמיקה: פסיכולוגים ופסיכיאטריים הם בעלי ידע בתחום בריאות הנפש וכלים המאפשרים להם לאבחן ולטפל באופן יסודי ומעמיק בקשיי המטופל.

כאשר מדובר בקושי ממוקד וספציפי, ניתן להיעזר בייעוץ טיפולי: ייעוץ אשר ניתן ע"י אנשי מקצוע שונים (אנשי חינוך, עובדים סוציאליים, יועצים חינוכיים וכן הלאה). יועץ זה יספק מידע, ידריך ויכוון בהתמודדות עם הקושי.

בפועל, ההבחנה מתי כדאי לפנות לייעוץ טיפולי ומתי לטיפול אינה חד משמעית: קושי אשר מביא אדם לפנות לטיפול עשוי להוות טריגר לקשיים מעמיקים יותר. כך, למשל, עשויה אישה לפנות לייעוץ בהקשר לקושי בהצבת גבולות לילדיה, כאשר למעשה קושי זה נובע מדיכאון ממושך ותחושת חוסר ערך. במרבית המקרים מומלץ לפנות לפסיכולוג אשר יאבחן את הקושי וימליץ על המשך הטיפול בהתאם.