אינדקס טיפולים וניתוחים חזור

טיפול TRT לטינטון Tinnitus Retraining Therapy

טינטון כרוני עיקש (ציפצופים באוזניים, טיניטוס) הוא תופעה שעדיין רבים מהרופאים והמטפלים בארץ אינם מקדישים לה תשומת לב ראויה, למרות שהיא פוגעת בכ- 10% מהאוכלוסיה לפחות. על פי מחקרים בינלאומיים מדובר בתופעה המשפיעה על 10-15 אחוז מהאוכלוסיה (אנשים מעל גיל 18 סובלים מטיניטוס עיקש). 


חלק ניכר מהחולים סובל מהיפראקוזיס (רגישות לרעש, חוסר סבילות לרעש) ומתופעות של הפרעות שינה ודיכאון, הם סובלים מיאוש עמוק, העדר יעוץ תומך, ותחושה חריפה של חוסר אונים.


המודל הרפואי הנוירופיזיולוגי (Jasterboff model) פותח בשנות התשעים, והוא מסביר את מהות והיווצרות הטינטון. על בסיס המודל פותחה שיטת טיפול TRT -Tinnitus Retraining Therapy, שכוונתה להביא להסתגלות (Habituation) של המוח ושל החולה לטינטון. הטכניקה להסתגלות המוח משלבת עבודה על הרובד המוחי התת מודע באמצעות גריה אודיטורית, ועל הרובד המוחי המודע על ידי מפגשי יעוץ, טכניקות הרפיה שונות ולמידה עצמית מודרכת.


בטיפול TRT החולה מקבל שילוב בין ייעוץ הנחייה ליווי והדרכה, לבין טיפול בגירוי שמיעתי לאוזניים. הגירוי השמיעתי יכול להיות באמצעים שונים, בין אם על ידי שימוש בתוכנות חינמיות של רעשי סביבה ועד להתאמת מכשירי שמיעה. משך טיפול ממוצע הוא כשנה וחצי עד שנתיים כאשר תדירות מפגשי הייעוץ יכולה להיות בין פעם בחודש ועד פעם בכמה חודשים (למקרים מאוד קשים).


טיפול TRT מבוצע על ידי רופאים וקלינאים שהוסמכו לטפל בשיטה זו בקורסים מיוחדים שנעשים על ידי מפתחי השיטה בארה"ב ובבריטניה.


על פי מחקרים בינלאומיים רבים שנעשו על אלפי חולים ברחבי העולם ובישראל, מצבם של יותר מ- 84% מהחולים משתפר באופן ניכר, ועל פי כל מדד של מחקר טיניטוס הם נחשבים כהצלחה טיפולית.


TRT הוא הטיפול המוביל לטינטון ולהיפראקוזיס בבריטניה, אוסטרליה, ארה"ב, צרפת, הולנד, שבדיה, פולין, גרמניה וארצות רבות בעולם המערבי.


מאת: ד"ר טליה מרק, מנהלת תחום ליקויי שמיעה, מכשירי שמיעה וטינטון במכון אופקים