עקירה כירורגית
surgical extractions


כאשר לא ניתן לעקור שן בשלמותה בפעם אחת ישנו צורך לבצע "פיצול שורשים", או בשם המוכר יותר: עקירה כירורגית. עקירה שן כירורגית תתבצע במקרים שונים, כאשר השכיחים ביותר הם שן בינה עם קרבה לעצם או מקרים בהם השן נמצאת במיקום בעייתי, מה שהופך את העקירה למורכבת יותר מהרגיל.


קראו עוד:   עקירה כירורגית - כל מה שאתם צריכים לדעת


חשוב להדגיש כי למרות השם הרע, אולי אף המפחיד, שיצא לעקירה כירורגית, ההבדל בינה לבין עקירה "רגילה" חשוב, בפועל, רק לרופא השיניים, כיוון שכמעט כל פעולה המתבצעת אצל רופא השיניים היא כירורגית, שכן היא כרוכה בחיתוך של רקמות. אמנם עקירת שן כירורגית היא הליך מורכב יותר מהרגיל, אך כל עוד הוא מתבצע על ידי רופא שיניים מנוסה אין לכם ממה לחשוש.


עקירת שן כירורגית

בהליך של עקירת שן מבצעים ניתוק של הרקמות התומכות בשן, שלאחריו נעשית משיכה או דחיפה של השן ממקומה.עקירת שן מתבצעת בדרך כלל במקרים של בעיות חניכיים הגורמות לחוסר תמיכה בשן ולכך שהיא מתנדנדת; הרס כותרתי; שן רקובה שלא ניתן להציל; עששת באזורים בעייתיים בשן, לרוב שורש השן (כאשר לא ניתן לבצע טיפול שורש); עקירת שן אלקטיבית, לצורך טיפול אורתודנטי או אסתטי.


עקירת שן, עקירה כירורגיתמי יכול לבצע עקירה כירורגית?

עקירת שן פשוטה יכולה להתבצע על ידי כל רופא שיניים, אך כאשר אתם זקוקים לעקירה כירורגית, שהיא פעולה מורכבת יותר, מומלץ לפנות לרופא שיניים מומחה שיש לו ניסיון רב בעקירה מסוג זה. במקרים בעלי מורכבות גדולה יותר ניתן אף לפנות לכירורג פה ולסת על מנת לבצע את עקירת השן.איזה בדיקות עושים לפני עקירה כירורגית?

לפני ביצוע של עקירת שן כירורגית יש לבצע צילום פנורמי. ביצוע הצילום מחייב, ולכן אם הרופא המטפל אומר לכם שאינו זקוק לכך – הדבר אמור להדליק אצלכם נורה אדומה. במקרים המורכבים יותר יהיה צורך, בנוסף לצילום הפנורמי, גם בצילום CT.מה קורה לאחר עקירה כירורגית?

לאחר עקירה כירורגית סביר להניח שיתרחש דימום, כאב ונפיחות מסוימת. כל התופעות הללו הן נורמליות, ואינן מצביעות על בעיה. בשעות שלאחר העקירה מומלץ לצמצם את הפעילות למינימום, לפחות למספר שעות, וכן להימנע משתייה, אכילה ודיבור מיותר. חשוב שלא לשטוף את הפה ולא לצחצח שיניים 24 שעות לאחר העקירה.

לאחר עקירה כירורגית ייתכנו כאבים במקום הטיפול. הרופא ימליץ לכם על משככי כאבים, אותם מומלץ ליטול עוד לפני שפגה השפעת האלחוש המקומי, שניתן לכם בניתוח. את משככי הכאבים מומלץ להמשיך ליטול לפחות עד 24 שעות אחרי ביצוע העקירה.

כדי למנוע נפיחות במקום הטיפול מומלץ להניח עליו שקית קרח. את שקית הקרח ניתן להניח מיד לאחר סיום הטיפול, כאשר הדרך הנכונה לעשות זאת היא על ידי הנחה של הקרח על האזור למשך 20 דקות, הסרה ל-20 דקות, הנחה שוב למשך 20 דקות, וכן הלאה. מומלץ להמשיך בנוהל זה למשך 24 השעות הראשונות.

כאמור, ב-24 השעות הראשונות אחרי עקירה כירורגית יש להימנע מצחצוח שיניים. לאחר מכן יש לשטוף את הפה בעדינות במי פה ולחזור על כך לאחר כל ארוחה, או לפחות ארבע פעמים ביממה, לתקופה של שבוע ימים. הדבר חשוב ביותר כיוון שהוא מסיר שאריות של מזון וחיידקים מאזור הניתוח, מונע זיהום ומסייע בתהליך הריפוי. מומלץ גם להבריש את הלשון עם מברשת שיניים יבשה, גם כן במטרה להקטין את כמות החיידקים בפה ולמנוע זיהום. חשוב להיזהר ממגע עם אזור הניתוח.