אדרנלין (אפינפרין)
שייך לקבוצת:
מרחיבי סימפונות, תכשירים סימפאתומימטיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי


אדרנלין, המכונה גם אפינפרין, הוא מתווך עצבי עיקרי במערכת עצבים אוטונומית. בגוף, אדרנלין נוצר במרכז (מדולה) בלוטות יותרת הכליה. אך מאז 1900 מייצרים אותו באופן סינתטי.

שימוש רפואי של אדרנלין כולל: גירוי פעילות הלב והרחבת דרכי הנשימה, כיווץ כלי דם בעור ובמעי, הפחתת דימום בניתוח והאטת פיזור מאלחשים מקומיים על מנת להגביר את השפעתם המקומית. 

אדרנלין משמש להזרקה עצמית במקרי חירום של תגובה אלרגית חמורה (שוק אנפילקטי) לחומרים שונים כמו עקיצות דבורים או מזונות ותרופות מסוימות. כמו כן, אדרנלין נועד לטיפול בחולים הסובלים מהתקף אסטמה חריף, המוביל לאיבוד הכרה וצורך בהחייאה. 
התרופה נועדה לחירום בלבד, ואין היא פותרת מהמשך טיפול במסגרת רפואית.


תגובה עם תרופות אחרות: מיגוון רחב של תרופות מגיבות עם אדרנאלין ומגבירות את הסיכון של דפיקות לב ו/או לחץ דם גבוה. אלה כוללות תרופות דיגוקסין, כינידין, נוגדי דיכאון טריציקליים, ומעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI), תרופות המכילות תירוקסין, אנטי-היסטאמינים מסוג כלורפניראמין ודיפניל הידראמין.

חוסמי בטא וחוסמי אלפא  -אדרנאלין עלולים לחסום זה את השפעותיו של זה.
תרופות לטיפול בסוכרת - אדרנאלין עלול להפחית את יעילותן, כי הוא מעלה את רמת הגלוקוז בדם.  
פנותיאזינים - להימנע מהשילוב.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, מזרק להזרקה עצמית, תכשירי אלחוש מקומי. תדירות וזמן נטילה: על פי ההוראות, בהתאם לצורת הנטילה ולמחלה המטופלת.טווח המינון: על פי ההוראות, בהתאם לצורת הנטילה ולמחלה המטופלת. במצבי חירום מזריקים 0.5-1 מ"ג מתחת לעור או לתוך השריר. בשימוש עצמי ניתן לחזור על הזריקה לאחר עשר דקות. המינון בילדים: 0.01 מ"ג לכל ק"ג משקל גוף.תחילת השפעה: הזרקה: תוך 5 דקות. משך השפעה: הזרקה: עד 4 שעות. תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אורמנה שנשכחה: אין לקחת מנה שנשכחה. קח את המנה הבאה כרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא. הפסקתה עלולה להחמיר את המחלה.מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. יש לנקוט באמצעי חירום במקרה של דפיקות לב, קשיי נשימה או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: לא ניתן בדרך כלל. התרופה עוברת דרך השיליה. בחיות מעבדה נמצא שהתרופה עלולה לגרום מומים לעוברים. לא נערכו די מחקרים בנשים הרות. אין להשתמש בתרופה זו בזמן הריון מחשש לחוסר חמצן (אנוקסיה) בעובר המתפתח. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להוועץ ברופאתינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שהיה צורך בהפחתת המינוןנהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אין בעיות ידועותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בשימוש ממושך עלולה להיות ירידה בהשפעת תרופה זו על הרחבת הסימפונות.ניטור: ייתכן שיהיה צורך להפסיק נטילת אדרנאלין לפני הרדמה כללית. יש להיוועץ ברופא או ברופא המרדים לפני כל ניתוח.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, סוכרת, פעילות יתר של בלוטת התריס, יתר לחץ דם, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

דופק מהיר, סומק, יתר לחץ דם, חיוורון, כאבים בחזה, הפרעות קצב, עצבנות, חרדה, אי-שקט, כאבי ראש, סחרחורות, נדודי שינה, בחילות, הקאות, יובש בפה ובגרון, אצירת שתן חריפה באנשים עם הפרעות במתן שתן, חולשה, רעד, החמרה של גלאוקומה צרת זווית, כאב וצריבה בעיניים, תגובה אלרגית בעפעפיים, צפצופים וקושי בנשימה, הזעה מוגברת.

שמות מסחריים

אדרנלין Adrenaline טבע אדרנלין זריקות Adrenaline inj. טבע אפיפן Epipen תרופארם אפיפן ג'וניור Epipen Junior תרופארם