וארפרין (קומדין)

שייך לקבוצת:
נוגדי קרישה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

וארפרין (Warfarin) הוא חומר פעיל הנמצא בתרופה בשם קומדין (Coumadin). וארפרין הוא נוגד קרישה מקבוצת אנטגוניסטים לוויטמין K, שמוכר יותר כמדלל דם. וארפרין (קומדין, Coumadin) מונע היווצרות קרישי דם ואת הסיבוכים שהם עלולים לגרום.


יעיל לטיפול ב:

וארפרין (קומדין, Coumadin) משמש לטיפול במקרים מסוימים של קרישיות יתר. בנוסף, נטילתו מיועדת למנוע היווצרות קרישי דם, במיוחד באזורים בהם זרימת הדם היא איטית, כמו ורידי הרגליים והאגן. קרישי דם הנוצרים באזורים אלה עלולים להתנתק, לנדוד עם זרם הדם ולהתיישב בריאות. אם קריש דם סותם את כלי הדם בריאות, הוא עלול לגרום למוות.


כמו כן, וארפרין (קומדין, Coumadin) משמש גם להפחתת הסיכון של קרישי דם בלב אצל אנשים עם פרפור פרוזדורי או לאחר השתלת מסתם לב מלאכותי. קרישים אלה עלולים לנדוד אל המוח ולגרום לאירוע מוחי (שבץ).

קומדין תרופה לדילול דםהנחיות חשובות: 

הנחיות חשובות: בזמן הטיפול בווארפרין (קומדין, Coumadin) עליכם לבצע בדיקות דם סדירות של תפקודי קרישת הדם (INR), כדי לוודא שמינון התרופה מתאים, וליידע את כל חברי הצוות הרפואי (רופא, מנתח, אחות, רופא שיניים או רוקח) אודות השימוש בווארפרין (קומדין).


חשוב לדווח לרופא בנוגע למצב הבריאותי: מחלת השפעת או תחושת חולי עלולה להגביר את ההשפעה מדללת דם של התרופה ולהגביר את סכנת הדימום. לעומת זאת קלקול קיבה, שלשול או הקאות עלולים להקטין את השפעת התרופה ואת יעילות הטיפול.

עליכם להיוועץ ברופא או ברוקח לפני שאתם מתחילים להשתמש בתרופות חדשות או תוספי תזונה וצמחי מרפא יחד עם וארפרין (קומדין, Coumadin). 

יש ליידע את הרופא אם אתה  נוטל ויטמין K- ירידה פתאומית בצריכה של ויטמין עלולה להגביר את ההשפעה של וורפרין .  


אין לשתות כמויות גדולות של אלכוהול במשך הטיפול בוורפרין  .צריכה אקוטית של כמות גדולה של אלכוהול עלולה לעכב את המטבוליזם של וורפרין ולהעלות את ה- INR

מתי אסור להשתמש בתרופה:

אין להשתמש בווארפרין (קומדין, Coumadin) במקרים הבאים: 

-אם את בהריון או ילדת במהלך 48 שעות אחרונות.

-אם אתם סובלים מבעיות שעלולות לגרום לדימום או מבעיות בקרישת הדם.

-לפני ניתוחים:  עקב הסיכון לדימום ,ייתכן שיהיה צורך בהפחתת מינון לפני ניתוח דנטלי או עקירת שן .יש להפסיק את נטילת הוורפרין  72 שעות לפני ואחרי ניתוח כאשר יש סיכון לדימום חמור .יש לספר לרופא או לרופא שיניים שלך שהנך נוטל וורפרין. 

-אם לקיתם בשבץ כתוצאה מדימום במוח בתקופה אחרונה.

-אם אתם מקבלים טיפול נוגדי קרישה אחרים, אספירין או נוגדי דלקת לא סטרואידליים (NSAID's).תגובה עם תרופות אחרות: תרופות רבות עלולות להגיב עם וארפרין (קומדין, Coumadin) ולגרום להגברה או להפחתה של ההשפעה נוגדת קרישה. תרופות אלה כוללות: בארביטוראטים, סימטידין, אמיודארון, תרופות לטיפול בסוכרת הנלקחות דרך הפה, משלשלים אחדים, סוגים מסוימים של אנטיביוטיקה, 

קורטיקוסטרואידים כגון קורטיזון ופרדניזון, תכשירי תירואיד, נוגדי חומצה, תרופות נוגדות חרדה, דיכאון ופסיכוזה, תרופות נוגדות פירכוסים, תרופות משתנות, תרופות נוגדות סרטן, תרופות נוגדות פטריות הניתנות דרך הפה, תרופות לטיפול בכיב קיבה, תרופות לשינה, סוגים מסוימים של ויטמינים, גלולות למניעת הריון ואסטרוגנים, תרופות להורדת שומנים, פניטואין, חיסון נגד שפעת.

אספירין ונוגדי דלקת לא סטרואידליים אחרים, כמו איבופרופן, עלולים להגביר את עוצמת השפעתו של וארפרין (קומדין, Coumadin).

בכל מקרה, יש להיוועץ ברוקח לפני שקונים תרופה ללא מרשם רופא. 

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות. אין ללעוס! יש לקחת את הטבליה עם מים ולא להחזיקה בפה יותר זמן ממה שנדרש לבלוע אותה.

אפשר לחצות טבליות וארפרין (קומדין, Coumadin) במידת הצורך, אך יש לעשות זאת בעזרת מכשיר לחציית טבליות על מנת שהמינון יהיה אחיד. תדירות וזמן נטילה: בהתאם למינון שנקבע על ידי הרופא עלסמך בדיקות הדם. לרוב, פעם ביום, באותה השעה או לעיתים רחוקות יותר. טווח המינון: 2-15 מ"ג ליום לפי הגיל והמשקל, ועל פי תוצאות הניטור של נטיית הדם להתקרשות. תחילת השפעה: תוך 24-48 שעות, השפעה מלאה מורגשת לאחר ימים מספר.משך השפעה: 3-5 ימים.תזונה:

יש להיוועץ ברופא לפני שעושים שינויים תזונתיים, במיוחד דיאטה להפחתת משקל, מחשש לשיבוש השפעת וארפרין (קומדין, Coumadin).

שינוי ניכר בהרגלי צריכה של מזונות העשירים בוויטמין K (ירקות ירוקי עלים, ברוקולי, כרוב ניצנים, כרוב, פולי סויה, כבד) יכול להפחית את פעולת וארפרין (קומדין, Coumadin). אין צורך להימנע לחלוטין ממזונות העשירים בוויטמין K, משום יתרונם התזונתי, אך לא לעשות שינויים מהותיים. 

מומלץ להימנע מצריכת אשכוליות וחמציות, לרבות שתיית מיצים, כי הם עלולים להגביר את השפעת התרופה.

אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אם לוקחים וארפרין (קומדין, Coumadin) בערב: אפשר לקחת את המנה שנשכחה עד חצות. לאחר חצות יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.
אם נוטלים את התרופה בבוקר: יש לקחת מייד כשנזכרים.
מומלץ להיוועץ ברופא במצב שמתעורר ספק, אך בכל מקרה אין ליטול שתי מנות וארפרין (קומדין, Coumadin) יחד. הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת וארפרין (קומדין, Coumadin) בלי להיוועץ ברופא, הפסקתה עלולה להחמיר את המצב. מינון עודף: יש לפנות לחדר מיון מייד. דרושה פעולת חירום במקרה של דימום רציני או איבוד הכרה.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון או בתוך 48 שעות לאחר הלידה. מטופלת בווארפרין (קומדין, Coumadin) שנכנסת להריון חייבת לפנות מיד לרופא. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק. יש להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: כיוון שהנטייה לדימום אצל קשישים מוגברת, יש להשתמש בתרופה זו בזהירות מעל גיל 75 שנה.נהיגה: יש להיזהר בנהיגה. גם מכות קלות עלולות לגרום חבורות ודימום יתר.אלכוהול: יש להימנע. אלכוהול עלול להגביר או להפחית את ההשפעות של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות מיוחדות.

בזמן הטיפול בווארפרין (קומדין, Coumadin)  יש לבצע בדיקות תקופתיות של תפקודי קרישת הדם.

ניטור: תרופה זו עלולה להגביר דימום. יש לדווח למרדים או למנתח לפחות שבועיים לפני הניתוח על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, הריון, תכנון הריון, כיב עיכולי, נטייה לדימום, נטילת תרופות אחרות, בעיות בקרישת הדם, נטילת תרופות הנוגדות את קרישת הדם (אספירין, קומדין, ווארפארין, הפרין וכדומה) , אנמיה, מחלת לב

תופעות לוואי

תופעת הלוואי השכיחה ביותר של וארפרין (קומדין, Coumadin) היא דימום. תופעות לוואי נוספות כוללות גם: הרגשת בחילה, הקאה או שלשול, נשירת שיער, פריחה בעור, חום, אנמיה. קראו עוד: תופעות לוואי נוספות של קומדין.


יש לפנות לטיפול רפואי דחוף במקרים הבאים:
תגובה אלרגית חריפה (הלם אנפילקטי)
דימום בלתי צפוי, סימנים של דימום, דם או סימני דם בשתן או בצואה, צואה שחורה, דימום מהרקטום, הקאה דמית, דימום ווסתי או נרתיקי חריג, דימומים בלתי מוסברים מהאף או חניכיים, דימום בלתי תקין מפצע.

דימום במוח שסימניו כוללים: טשטוש ראייה, דיבור עילג, איבוד תנועתיות, כאב ראש, סחרחורת, עוויתות, איבוד הכרה.

כיחלון באמצבעות הרגליים.

צהבת.

כאב חמור בבטן עליונה.

שמות מסחריים

קומדין Coumadin תרו תעשייה רוקחית