טריאמצינולון

שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

טריאמצינולון, הנמצא בשימוש מ-1958, הוא קורטיקוסטרואיד עם מיגוון רחב של צורות ושימושים. הוא מופיע בתכשירים לטיפול מקומי בדלקת עור, גרב (אקזמה) וספחת (פסוריאזיס); במשחה מיוחדת לטפול בדלקות פה וחניכיים; ובלקיחה דרך הפה - לטיפול בחוסר של הורמונים קורטיקוסטרואידיים. כמו כן ניתנת התרופה בהזרקה לתוך פרקים להקלת דלקת פרקים שגרונית ודלקות פרקים אחרות, ובהזרקה לתוך נגעי עור. התרופה ניתנת גם למצבי אלרגיה שונים. כמו עם קורטיקוסטרואידים אחרים, טיפול מקומי או נטילה דרך הפה במינון נמוך לתקופה קצרה כמעט שאינם גורמים תופעות לוואי. עם זאת, טיפול ממושך או מינונים גבוהים בלקיחה דרך הפה או בהזרקה עלולים לגרום תופעות לוואי. מינון נמוך או בינוני של טריאמצינולון הניתן לתקופות קצרות אינו גורם בדרך כלל לתופעות לוואי קשות. שימוש ממושך או מינונים גבוהים עלולים לגרום תופעות כגון כיבים עיכוליים, עצמות חלשות, הפרעה ברמות מלחים וסוכר, חולשת שרירים, דלדול העור, עלייה בלחץ הדם וכן פיגור בצמיחה אצל ילדים. כיוון שהזרקת קורטיקוסטרואידים לתוך מפרקים מגבירה במידה ניכרת את הסיכון לזיהום במפרק המוזרק, מומלץ להזריק תרופה זו למפרק רק כאשר אין כל טיפול יעיל אחר במחלה. כאשר נוטלים תרופה זו ליותר משבועיים דרך הפה, אין להפסיקה בשום אופן בבת אחת ללא ייעוץ רפואי, גם כאשר מתרחשות תופעות לוואי. טיפול ממושך בקורטיקוסטרואידים עלול לגרום לדיכוי מערכת החיסון ועל כן מומלץ להימנע מחשיפה לחולי שחפת ואבעבועות רוח, ולא לקבל חיסונים בנגיפים חיים. לאנשים הנוטלים תרופה זו תקופה ממושכת מומלץ לשאת כרטיס טיפול.

תגובה עם תרופות אחרות: [דיגוקסין]: טריאמצינולון עלול להגביר את הסיכון של תופעות לוואי מדיגוקסין. [נוגדי קרישה בלקיחה דרך הפה]: טריאמצינולון מגביר את קרישת הדם. [תרכיבי חיסון]: מתן תרכיבי חיסון בזמן טיפול עם טריאמצינולון עלול לגרום תגובות קשות. יש להיוועץ ברופא. [אינסולין ותרופות לטיפול בסוכרת]: טריאמצינולון דרך הפה או בהזרקה מפחית את השפעותיהן של תרופות אלה. [תרופות להורדת לחץ דם]: טריאמצינולון דרך הפה או בהזרקה עלול להפחית את השפעותיהן של תרופות אלה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, משחה, קרם, תרסיס לאף. תדירות וזמן נטילה: דרך הפה: 1-4 פעמים ביום; משחה וקרם: 2-4 פעמים ביום; עיסה לפה ולחניכיים: 2-3 פעמים ביום אחרי האוכל ולפני השינה; זריקות לשחרור מושהה: כל 3-4 שבועות.טווח המינון: המינון שונה בכל מקרה. יש לנהוג לפי ההוראות.תחילת השפעה: בין יום אחד לשבועות מספר, לפי המצב.משך השפעה: ימים אחדים.תזונה: כאשר נוטלים תרופה זו דרך הפה לתקופה ממושכת, מומלץ להקפיד על תזונה דלת נתרן ועשירה באשלגן.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם הגיע כבר זמנה של המנה הבאה, קח מנה כפולה עכשיו.הפסקת התרופה: אין להפסיק את נטילת הטבליות בלי להיוועץ ברופא .הפסקה פתאומית לאחר טיפול ממושך עלולה לגרום הלם אדרנאלי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין עדות לסיכון עם משחה, או עם זריקות לפרקים. בנטילה דרך הפה, התרופה עוברת דרך השיליה וידוע שבחיות מעבדה, בעיקר במכרסמים, עלולה לגרום למומים לעוברים. בבני אדם, שכיחות המומים נמוכה. רצוי שלא להשתמש במינון גבוה בתחילת ההריון וכן, יש להימנע מטיפול ממושך או על אזורים נרחבים בגוף בתקופת ההריון. יש להיוועץ ברופא (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם, אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בטריאמצינולון דרך הפה או בהזרקה עלול לגרום סוכרת, ברקית (גלאוקומה) , ירוד (קאטארטקט) ונזק לעצמות, וכן לעכב צמיחה אצל ילדים. ניטור: דרושה בדיקה רפואית כללית כולל לחץ דם, ספירת דם ושתן ובדיקת רמת סוכר בדם אחת ל-3 חודשים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של דיכאון, הרפס, כיב עיכולי, שחפת, יתר לחץ דם, סוכרת, ברקית (glaucoma), נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הקשות יותר מופיעות בדרך כלל רק כאשר נוטלים את התרופה דרך הפה או בזריקות לשחרור מושהה. לא סביר שתכשירים לטיפול מקומי, כולל זריקות לפרקים, יגרמו בעיות כלשהן.

שמות מסחריים

אורקורט Oracort תרו תעשייה רוקחית סטרוקורט Sterocort תרו תעשייה רוקחית סטרונאז Steronase Aq. סנופי אוונטיס