איבופרופן
שייך לקבוצת:
נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID)
יש צורך במרשם רופא דורש מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

איבורפרופן הוא חומר פעיל הנמצא בתרופות נורופן, אדוויל, אדקס ותרופות רבות אחרות. איבופרופן, ששייך לנוגדי דלקת לא סטרואידליים (NSAID's), נחשב לאחת התרופות הנפוצות ביותר בשימוש. 


אישה צעירה סובלת מכאב ראשאיבופרופן נמצא כחומר פעיל גם בתרופות הבאות:

נורופן קוויק

אדוויל לילדים

אדוויל קולד אנד סינוס

יעיל לטיפול ב: 

איבופרופן (נורופן, אדוויל, אדקס) משמש להורדת חום ולשיכוך כאבים קלים עד מתונים, כמו כאב ראש, כאבי גב ושרירים, כאבי שיניים או כאבי מחזור. בנוסף, איבופרופן במינונים גבוהים יותר מיועד לטיפול בדלקות ריאומטיות (שגרוניות) כמו נפיחות, כאב או קשיון מפרקים.


הנחיות חשובות: 

איבופרופן (נורופן, אדקס, אדוויל) עלול לגרום לטשטוש או הפרעות בראייה, לכן יש להיזהר בנהיגה, הפעלת מכונות גדולות או רכיבה על אופניים ולהזהיר גם ילדים ממשחק בקרבת מקומות מסוכנים.

למרות שבמינונים הנמוכים, איבופרופן (נורופן, אדוויל, אדקס ועוד) אינו מצריך מרשם רופא, מתן איבופרופן (פתילות או סירופ) לתינוקות מתחת לגיל 6 חודשים ייעשה על פי המלצת רופא בלבד. כמו כן, איבופרופן בטבליות אינו מתאים לטיפול בילדים עד גיל 12 שנה ללא פיקוח רפואי. 

יש לפנות לרופא אם סימני המחלה מחמירים או אינם משתפרים לאחר 10 ימים במבוגרים ו-3 ימים בילדים ומתבגרים בגילאים 12-18 שנים.מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש באיבופרופן (נורופן, אדוויל, אדקס ועוד) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל עצמו, למרכיבים האחרים של התרופה או לתרופות נוספות מקבוצת נוגדי דלקת לא סטרואידליים.

-אם את בהריון או מתכננת הריון.

-אם זה עתה עברת או צריך לעבור ניתוח לב.

-אם אתם מטופלים בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות אחרות.

-אם סבלת בעבר או סובלים עתה מכיב, דימומים או הפרעה בתפקוד מערכת העיכול.

-אם אובחנה אצלכם פגיעה חמורה בפעילות הכבד, הלב או הכליות.

-אם אתם סובלים מהתייבשות.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב איבופרופן עם תרופות הבאות עלול לגרום לתגובות בלתי רצויות (במיוחד, הסיכון לדימומים בכלל ולדימום או כיב במערכת העיכול) או להפחית מיעילות הטיפול:

- נוגדי-קרישה מסוג קומארינים, קורטיקוסטרואידים, תרופות לטיפול באיידס-זידובודין, תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות אחרות ואספירין. 

- ליתיום, דיגוקסין, מטוטראקסט - חשש לעלייה ברעילותם.

- תרופות לטיפול במאניה או דיכאון.

- תרופות להפסקת הריון.

- תרופות להורדת לחץ דם ותרופות משתנות - תיתכן ירידה בהשפעתן.


מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות, כמוסות - אין ללעוס! אין לחצות אם אין קו חציה על התכשיר. 

ג'ל, תרחיף, פתילות. תדירות וזמן נטילה: 2-4 פעמים ביום, עם הרבה מים, עם או אחרי אוכל.
אין להשתמש בתרופה מעל 3 ימים לטיפול עצמי בחום אצל מבוגרים או לטיפול כלשהו בילדים ללא התייעצות עם רופא.
אין להשתמש באיבופרופן מעל 10 ימים ללא התייעצות עם רופא.טווח המינון: מבוגרים: שיכוך כאב: 600 מ"ג - 1.2 גרם ליום, דלקת פרקים: 1.2-2.4 גרם ליום.  ילדים להורדת חום: 5-10 מ"ג לק"ג עד 4 פעמים ביום. תחילת השפעה: שיכוך הכאב והורדת חום מתחילים תוך שעה-שעתיים.

בדלקות פרקים  - עשויים לחלוף שבועיים עד שהשפעה נוגדת דלקת תורגש במלואה. משך השפעה: 5-8 שעות.תזונה: מומלץ ליטול עם או אחרי האוכל על מנת להפחית את הסיכון לגירוי בקיבה. אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש (עד 30 מעלות), הרחק מהישג ידם של ילדים.מנה שנשכחה: יש לקחת מיד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 2 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה. הפסקת התרופה: כאשר לוקחים תרופה זו לשיכוך מיידי של כאב, ניתן להפסיקה בביטחון כאשר אין בה צורך יותר. אך אם לוקחים את התרופה לטיפול ממושך בדלקת פרקים, יש להיוועץ ברופא לפני שמפסיקים לקחתה.
מינון עודף:

מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש לפנות לרופא. סימני מינון גבוה מדי: נמנום, בחילה, כאב בטן, שלשול, צלצולים באזניים, כאב ראש, דימום במערכת העיכול.

במקרה הרעלה חמורה: חוסר התמצאות, עוררות או תרדמת.

אזהרות

הריון: לא מומלץ להשתמש במהלך 6 חודשי ההיריון הראשונים. יש להתייעץ עם הרופא. אין להשתמש ב-3 חודשי ההיריון האחרונים. הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. הבטיחות לתינוק לא נקבעיה. מומלץ להימנע משימוש ממושך ובמינון גבוה בעת ההנקה.תינוקות וילדים: התרופה אינה מומלצת לילדיםקשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין להשתמש באיבופרופן לעיתים קרובות או למעלה מ-10 ימים בלי להיוועץ ברופא (עבור מבוגרים).

טיפול ממושך באיבופרופן מחייב לערוך בדיקות דם, שתן, תפקודי כבד, כליה ובדיקות עיניים.

קיים סיכון מוגבר לדימום מדרכי העיכול כאשר משתמשים באיבופרופן תקופה ממושכת.

שימוש של חודשים רבים בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידליות מעלה את הסיכון ללקות בהתקף לב או בשבץ, במיוחד בקרב חולי לב. מומלץ להשתמש במינון הנמוך ביותר ולתקופה הקצרה ביותר במידת האפשר.
ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, יתר לחץ דם, כיב עיכולי, דלקת הושט, צריכת אלכוהול, אלרגיה לאספירין, אסתמה, נטילת תרופות אחרות, מחלת כבד, פריחה, בעיות נשימה, היסטוריה משפחתית של מחלות לב או שבץ מוחי

תופעות לוואי

כל תרופה עלולה לגרום לתופעות לוואי בעוצמה ובשכיחות שונות בין המטופלים. תופעות לוואי השכיחות של איבופרופן כוללות: שלשול, כאב בטן, בחילה, גירוי הקיבה, צרבת, נמנום או סחרחורת. הסיכון לדימום בדרכי העיכול עולה כאשר משתמשים באיבופרופן תקופה ממושכת. 

במקרים הבאים יש להפסיק את נטילת איבופרופן ולפנות לטיפול רפואי דחוף:

פריחה קשה או קילוף עור, סימפטומים של דלקת קרום המוח, בחילות חריפות וממושכות, הקאות, צפידות, כאבים בעמוד השדרה או בצקת, עילפון, הקאה דמית, צואה דמית או שחורה, דימום לא מוסבר.

 במצבים נדירים בהם מתפתחים כאבים ברום הבטן, כאבי ראש או הפרעות בראיה או בשמיעה, מומלץ להפסיק את נטילת איבופרופן ולפנות לרופא.

באופן נדיר מאוד: בעיות כליה, שבץ מוחי או בעיות לב. החמרת דלקת במעי הגס, לחץ דם גבוה, זיהומי עור חמורים.

תופעות הלוואי השכיחות ביותר נובעות מהפרעות במערכת העיכול. במקרה של צואה שחורה או דמית, יש לדווח לרופא מיד. תופעות הלוואי כוללות: טשטוש ראייה , צלצול באוזניים, בלבול , סחרחורת, כאבי ראש, עצבנות.

שמות מסחריים

נורופן Nurofen רקיט בנקיזר אדקס Adex דקסל אדקס פורטה Adex Forte דקסל איבופן Ibufen דקסל איבופרופן Ibuprofen דקסל איבופרופן פורטה Ibuprofen Forte דקסל אדקס ליקוויג'ל Adex Liqui-gels דקסל איבופרופן ליקוויג'ל Ibuprofen Liqui-gels דקסל אדוויל ליקוויג'ל Advil Liqui-gels ניאופרם ארטופן Artofen טבע איבולב ג'ל Ibuleve Gel תרופארם נורופן לילדים Nurofen for Children רקיט בנקיזר נורופן ג'ל 5% Nurofen gel 5% רקיט בנקיזר אדויל פורטה Advil Forte ניאופרם אדויל ילדים Children's Advil ניאופרם אייבו לילדים בטעם תות שדה Iboo for children mulberry flavor טבע טיפטיפות איבוטף Tiptipot Ibutaf כצט נורופן פורטה Nurofen forte רקיט בנקיזר נורופן קוויק Nurofen Quick רקיט בנקיזר