מפלוקווין

שייך לקבוצת:
נוגדי קדחת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מפלוקווין היא תרופה נוגדת קדחת (מלריה), המשמשת למניעה ולטיפול של מלריה באזורים בעולם בהם הטפיל רגיש לתרופה זו. אם מטפלים במפלוקווין בטפיל הויואקס (Plasmodiom vivax) יש להוסיף לאחר הטיפול החריף טיפול נוסף בתרופה אחרת (כמו פרימאקווין), המכחידה את הטפיל בכבד.

אנשים רבים הנוסעים לטייל באזורים טרופיים נוטלים תרופה זו, וברוב המקרים היא נסבלת היטב. תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא בחילה, וגם זו חולפת עם הזמן.

תופעות במערכת העצבים המרכזית כמו הזיות או בלבול, סחרחורת, אבדן שיווי משקל וצלצולים באוזניים הן נדירות למדי. הסיכון ממלריה בטיילים שאינם נוטלים תרופה מונעת עולה בהרבה על הסיכון לתופעות במערכת העצבים, ועל כן מומלץ ליטול את הטיפול המניעתי במלואו.

תגובה עם תרופות אחרות: [חוסמי בטא כגון פרופראנולול]: השילוב של חוסמי בטא ומפלוקווין עלול לגרום להאטה מסוכנת בקצב הלב. מומלץ להימנע. [כינידין וכינין]: יש להימנע משילוב מפלוקווין עם תרופות אלו בגלל הסיכון להפרעה בקצב הלב. יש לחכות לפחות 12 שעות בין המנה האחרונה של תרופות אלו ולפני טיפול במפלוקווין. [כלורוקווין] יש עלייה בסיכון לפירכוסים. [חומצה ואלפרואית]: מפלוקווין עלול להוריד את הרמה של חומצה ואלפרואית בדם, וייתכנו פרכוסים, יש להתאים את המינון.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: מניעה: פעם בשבוע, החל משבוע לפני הנסיעה, ובמשך 4 שבועות לאחר החזרה. טיפולי: 1250-1500 מ"ג בבת אחת.טווח המינון: משקל מעל 45 ק"ג: 1250-1500 מ"ג ליום. משקל מתחת 45 ק"ג: 25 מ"ג לק"ג ליום.תחילת השפעה: 2-4 שעות. ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שההרגשה החיובית תורגש במלואה.משך השפעה: 15-25 יום.תזונה: יש לקחת את הטבליה על קיבה מלאה, ולפחות עם כוס מלאה מים.אחסון: יש לשמור בטמפרטורה של 15-30 מעלות צלסיוס.מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: אין להפסיק ללא ייעוץ רפואי, עלולה להתפתח קדחת.מינון עודף: לא סביר שמנה עודפת יחידה תגרום לתסמינים; אם נלקחה מנה עודפת גדולה, או אם מופיעים תסמינים מיוחדים (דפיקות לב, עילפון) יש לפנות מייד לחדר מיון או לקרוא לטיפול נמרץ.

אזהרות

הריון: בטיחות התרופה בהריון לא נקבעה. הרופא ירשום את התרופה בהריון רק אם אין ברירה אחרת. מומלץ לא להרות בזמן שנוטלים את התרופה. מחקרים בחיות מעבדה העידו על פגיעה בעוברים (C)הנקה: התרופה עוברת לחלב אם. מומלץ להפסיק להיניק.תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם ולמשקל.קשישים: אין בעיות מיוחדותנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, משום שהיא עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: אין הגבלות מיוחדותפרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: בדרך-כלל התרופה לא ניתנת יותר משנה. יש לעקוב אחר תפקודי הכבד ולבצע בדיקת עיניים במקרים בהם נוטלים תרופה זו לתקופה ממושכת (מעל 3 חודשים).ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת לב, מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות, חוסר באנזים G6PD (רגישות לפול)

תופעות לוואי

בחילות ,הקאות וטשטוש הן תופעות הלוואי השכיחות. התרופה נסבלת היטב, והסיכון להפרעה במערכת העצבים המרכזית נמוך ביותר.

שמות מסחריים

לריאם Lariam רוש ישראל