אולנזפין (זיפרקסה, זאפה)

שייך לקבוצת:
פסיכוזה, נוגדי, פסיכוזה, נוגדי, אטיפיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) שייך לקבוצת תרופות אנטי-פסיכוטיות א-טיפיות, הנחשבות לדור שני של תרופות נוגדות פסיכוזה, שפועלת כאנטגוניסט לדופמין ולסרוטונין. אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) מיועד לטיפול בסכיזופרניה, בתסמינים של הפרעות פסיכוטיות, ובהפרעה אפקטיבית דו-קוטבית (Bipolar affective disorder) שנקראה בעבר מניה-דיפרסיה.

אין ליטול אולנזפין אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) במקרים הבאים:

רגישות לחומר פעיל או לאחד ממרכיבי התרופה.

הנקה.

רקע של פסיכוזה הקשורה לדמנציה (שיטיון).

סוג מסוים של לחץ תוך עיני (גלאוקומה).

חשוב לשים לב:

אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) אינו מיועד לטיפול בילדים מתחת לגיל 18.

יש להימנע ממעבר פתאומי ממצב שכיבה/ישיבה לעמידה, כדי למנוע סחרחורת ובמקרים קיצוניים עילפון, וממצבים בהם תיתכן עליית יתר בחום הגוף והתייבשות.תגובה עם תרופות אחרות:

שילוב אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) עם תרופות הבאות עלול לגרום לסיכונים או אי-יעילות הנובעים מתגובות בין-תרופתיות:

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית, תרופות להרגעה (כגון דיאזפם), לשינה, לפרקינסון (לוודופה), לאפילפסיה, תכשירים נוגדי אלרגיות, חומרים מרדימים לניתוחים ומשככי כאבים נרקוטיים; קרבמאזפין (לעוויתות), ריפמפיצין, אומפרזול, תרופות נגד דיכאון, תרופות המשפיעות על CYP1A2 כגון פלווקסאמין וציפרופלוקסצין.

תרופות מסוימות להורדת לחץ דם – תיתכן הגברת פעילותן.

תרופות המכילות פחם פעיל – שימוש בו-זמני יכול להפחית את הספיגה.

תרופות אנטי פסיכוטיות עלולות לגרום לסינדרום סרוטונין.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, טבליות מסיסות בפה, זריקה תוך שרירית. תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, באותה השעה מדי יום.טווח המינון: טווח המינונים המקובל של אולנזפין (זיפרקסה, זאפה): 5-20 מ"ג ליום תחילת השפעה: ייתכן שיחלפו 3-4 שבועות עד שההשפעה החיובית של הטיפול באולנזפין (זיפרקסה, זאפה) תורגש במלואה. משך השפעה: 24 שעותתזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש הרחק מהישג ידם של ילדים. להגן מפני אור.מנה שנשכחה:

יש ליטול מנה שנשכחה מיד כשנזכרים, אך לא בסמוך למנה הבאה של אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) ובשום אופן לא שתי מנות יחד.

הפסקת התרופה: אין להפסיק נטילת אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) ללא ייעוץ רפואי. התסמינים עלולים לחזור. מינון עודף: מנה עודפת מקרית של אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) אינה צריכה להדאיג. אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון:

אין להשתמש באולנזפין (זיפרקסה, זאפה) בהריון או בתקופת תכנון הריון מבלי להיוועץ ברופא. ילדים עלולים לפתח תסמונת גמילה במידה והאם נטלה את התרופה בטרימסטר אחרון.

הנקה: אין די מחקרים או נתונים כדי לקבוע את בטיחות התרופה. מומלץ להימנע מהנקה.תינוקות וילדים: בטיחות התרופה לא הוכחה מתחת לגיל 18.קשישים: אין הגבלות מיוחדותנהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שהיא עלולה לגרום לטשטושאלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך:

אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) עלול לגרום ליובש בפה ובעקבות כך לבעיות שיניים וחניכיים. יש להיבדק אצל רופא שיניים.

בתקופת הטיפול באולנזפין (זיפרקסה, זאפה) יש להיות תחת מעקב רפואי ולבצע בדיקות לחץ דם - במיוחד מעל גיל 65.

יש לעקוב בתחילת ובמשך הטיפול אחר רמות סוכר בדם, , ומעקב אחר קצב עליית המשקל, מעקב אחר רמות תאי דם לבנים, בייחוד אצל מטופלים עם הסטוריה של רמות נמוכות .. 

ניטור: יש להודיע למנתח או מרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, נטילת תרופות אחרות, מחלת לב, אפילפסיה (כפיון), הגדלת הערמונית (פרוסטאטה מוגדלת), מחלת דם, סוכרת, ליקוי בתפקוד מח העצם, ליקוי במערכת העיכול, הפרעה נוירולוגית, מחשבות התאבדות

תופעות לוואי

תופעות לוואי שכיחות של אולנזפין (זיפרקסה, זאפה) כוללות: עלייה במשקל; נמנום; עלייה ברמות ההורמון פרולקטין בדם; שינויים ברמה בדם של חלק מתאי הדם; שינויים ברמה של שומנים בדם; עלייה זמנית ברמת אנזימי כבד בדם (בתחילת הטיפול); עלייה ברמות סוכר בדם ובשתן; עלייה ברמות של חומצה אורית ושל קראטין פוספוקינאז בדם; תאבון מוגבר; סחרחורת; חוסר מנוחה; רעד; תנועות לא רגילות; עצירות; יובש בפה; פריחה; חולשה; עייפות קיצונית; אצירת מים המובילה לבצקת של הידיים, הקרסוליים או כפות הרגליים; חום; כאבי מפרקים ובעיות בתפקוד המיני,  פציעות מקריות.תופעות נוספות:תגובה אלרגית, צהבת, פגיעה בכבד, דלקת לבלב, פגיעת שרירים, גמגום. בכל מקרה של תופעת לואי שהופיעה או החמירה, יש להתייעץ עם רופא.

שכיחות מוגברת של שבץ בקרב קשישים.


בתחילת הטיפול באולנזפין (זיפרקסה, זאפה) חלק מהחולים עלולים לחוש סחרחורת או עילפון (מלווה בקצב לב איטי), בעיקר בקימה מישיבה או שכיבה. אם תופעת לוואי זו לא חולפת מעצמה יש לפנות לרופא.

שמות מסחריים

זיפרקסה Zyprexa אילי לילי זיפרקסה זריקה תוך שרירית Zyprexa IM Injection אילי לילי זיפרקסה ולוטאב Zyprexa Velotab אילי לילי זאפה Zappa יוניפארם אונלנזפין ODT טבע Olanzapine ODT Teva טבע אולנזאפין דקסל Olanzapine Dexcel דקסל אולנזפין אינובמד Olanzapine Inovamed אולנזפין טבע Olanzapine Teva טבע זיפאדהרה Zypadhera אילי לילי