פרדניזולון

שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

פרדניזולון הוא קורטיקוסטרואיד בעל פעילות חזקה. התרופה ניתנת דרך הפה ובהזרקה לטיפול במיגוון רחב של מחלות, הכוללות מחלות שגרוניות, מחלות עור, מצבים אלרגיים ומחלות דם מסוימות. טיפות עיניים נותנים להפחתת הדלקת בעין בדלקת הלחמית ובדלקת הקשתית. אפשר לתת פרדניזולון בחוקן לטיפול במחלה דלקתית של המעי. מזריקים את התרופה לתוך פרקים להקלת דלקות פרקים שונות. פרדניזולון ניתן גם בשילוב עם פלודרוקורטיזון במחלות של בלוטת יותרת המוח או יותרת הכליה. נדיר להיתקל בתופעות לוואי קשות עם פרדניזולון בנטילה דרך הפה במינונים נמוכים לתקופה קצרה או בטיפול מקומי. עם זאת, טיפול ממושך עם מינונים גבוהים עלול לגרום אגירת נוזלים, הפרעות בעיכול, אקנה, צמיחת שיער מוגברת, יתר לחץ דם, סוכרת, וכן פגיעה בעיניים, בעצמות ובשרירים, ודיכוי של מערכת החיסון. טיפול ממושך במינונים גבוהים עלול לגרום לתופעות לוואי קשות, ולדיכוי של מערכת החיסון. מומלץ להימנע מחשיפה לחולי שחפת ואבעבועות רוח, ולא לקבל חיסונים בנגיפים חיים. לאנשים הנוטלים תרופה זו תקופה ממושכת מומלץ לשאת כרטיס טיפול. נטילת פרדניזולון לתקופה העולה על שבועיים מביאה לדיכוי ההפרשה העצמית של סטרואידים. אין להפסיק בשום אופן את הטיפול בבת אחת ללא ייעוץ רפואי כאשר נוטלים פרדניזולון במשך יותר משבועיים.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה בלקיחה דרך הפה]: פרדניזולון דרך הפה או בהזרקה מגביר את קרישת הדם. [דיגוקסין]: פרדניזולון עלול להגביר את הסיכון של תופעות לוואי מדיגוקסין. [תרכיבי חיסון]: תגובות קשות עלולות להופיע כתוצאה ממתן תרכיבי חיסון יחד עם תרופה זו. יש להימנע ממתן חיסונים בעת הטיפול עם פרדניזולון. [אינסולין ותרופות לטיפול בסוכרת]: פרדניזולון בנטילה דרך הפה או בהזרקה מפחית את השפעותיהן של תרופות אלה. [תרופות להורדת לחץ הדם]: פרדניזולון בנטילה דרך הפה או בהזרקה עלול להפחית את השפעותיהן של תרופות אלה. [בארביטוראטים, פניטואין, אפדרין, ריפאמפין]: תרופות אלה עלולות לגרום לירידה בריכוז פרדניזולון בדם. [ציקלוספורין]: תיתכן עלייה בפעילות שתי התרופות והגברת הסיכון לפרכוסים. [קטוקונאזול ואסטרוגנים]: גורמים לעלייה בפעילות פרדניזולון. [נוגדי דלקת לא סטרואידים, כגון אספירין]: גוברת הסכנה לתופעות לוואי במערכת העיכול. תיתכן גם ירידה בריכוז נוגדי הדלקת בדם. [תרופות הגורמות להפרשת אשלגן, כמו משתנים ואמפוטריצין B]: גוברת הסכנה של ירידה ברמות אשלגן בדם. [מעכבי כולינאסטראז כמו פירידוסטיגמין]: סיכון של חולשת שרירים חמורה בחולי מיאסתניה גרביס. יש להפסיק את התרופה 24 שעות לפני מתן פרדניזולון אם המצב מאפשר זאת.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, טבליות, סירופ, משחה וקרם לעור, משחת עיניים, טיפות עיניים.תדירות וזמן נטילה: טיפות עיניים: 2-4 פעמים ביום; דרך הפה או בהזרקה: 1-2 פעמים ביום, או יום כן יום לא, לסירוגין; טיפות: כל 2-3 שעות.טווח המינון: מבוגרים: מינון שונה לכל חולה, לפי ההוראות.תחילת השפעה: תוך 2-4 ימים. ייתכן שהשפעות מסויימות תורגשנה מייד.משך השפעה: 12-72 שעות.תזונה: מומלץ ליטול את התרופה אחרי האוכל. כאשר התרופה ניתנת לתקופות ממושכות יש להקפיד על תזונה דלת נתרן ועשירה באשלגן.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 6 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, הפסקה פתאומית של טיפול ממושך בתרופה בנטילה דרך הפה או בהזרקה עלולה לערער בצורה מסוכנת את המאזן ההורמונאלי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: יש לשקול את תועלת הטיפול לאם לעומת הסיכון האפשרי לעובר.הנקה: אין עדות לסיכון עם טיפות או הזרקה לפרק. בנטילה דרך הפה התרופה עוברת לחלב אם אך במינונים רגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.תינוקות וילדים: ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינוןקשישים: סיכון גבוה יותר של תופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: אין בעיות ידועותאלכוהול: אלכוהול עלול להגביר את הסיכון של כיב עיכולי עם פרדניזולון בנטילה דרך הפה או בהזרקה. אין בעיות עם הצרות האחרות של התרופה.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בפרדניזולון דרך הפה או בהזרקה מומלץ רק אם הוא חיוני, מכיוון שהוא עלול לגרום תופעות לוואי קשות כגון סוכרת, גלאוקומה, קאטאראקט ועצמות שבריריות, וכן לעכב צמיחה אצל ילדים.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של כיב עיכולי, ברקית (glaucoma), שחפת, דיכאון, שסעת (סכיזופרניה), זיהום כלשהו, סוכרת, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הקשות יותר, אך נדירות, של פרדניזולון מופיעות רק בנטילת התרופה דרך הפה או בהזרקה במינונים גבוהים או לתקופות ממושכות.

שמות מסחריים

פרד פורטה Pred Forte טרדיס גת דנלון Danalone תרימה