אלנדרונאט
שייך לקבוצת:
ביספוספונאטים, תרופות לטיפול במחלות עצם
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אלנדרונאט היא תרופה לטיפול בנשים הסובלות מדלדול עצמות (אוסטאופורוזיס) בגיל המעבר ולאחריו ובחולים הסובלים ממחלת פאג'ט (מחלת עצמות).
אלנדרונאט ניתנת גם להגדלת מסת העצם בגברים עם אוסטאופורוזיס.
בנשים הסובלות מדלדול עצמות, יש לשלב את הטיפול באלנדרונאט עם תוספות סידן וויטמין D (לפי הצורך) ובהתעמלות. כמו כן, מומלץ להיוועץ ברופא המשפחה או בגינקולוג לגבי נטילת טיפול הורמונלי חליפי.
אלנדרונט פועלת רק אם נלקחת על קיבה ריקה.


תגובה עם תרופות אחרות: הערה כללית: יש ליטול תרופה זו על קיבה ריקה, חצי שעה לפחות לפני נטילת כל תרופה אחרת.
אספירין ושאר תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות מעלים את הסיכון לתופעות לא רצויות במערכת העיכול העליונה.
יש לעדכן רופא לגבי טיפולי כימותרפיה או רדיותרפיה, וכן לגבי נטילת קורטיקוסטרואידים (פרדניזון, דקסמתזון).
ראניטידין מעלה ספיגה.
יש להמתין שעתיים לפחות בין נטילת התרופה לבין נטילת סותרי חומצה (Tums, Maalox וכו'), תוספי סידן ומינרלים אחרים, מחשש להפרעה בספיגת התרופה.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות לבליעה. אין לכתוש או ללעוס או למצוץ (עלולים להופיע כיבים). תדירות וזמן נטילה: פעם ביום, או פעם בשבוע (טבליות של 70 מ"ג).
יש ליטול את הטבליה השכם בבוקר, עם כוס מלאה של מי ברז, לפחות 30 דקות לפני האוכל.
אין ליטול את התרופה עם מים מינרליים, סודה, מיץ, תה, קפה, חלב או כל משקה אחר.
מומלץ להישאר בעמידה או בישיבה זקופה חצי שעה לאחר נטילת התרופה. טווח המינון: תלוי במחלה: אוסטאופורוזיס: 10 מ"ג ביום, או 70 מ"ג פעם בשבוע. מחלת פאז'ט: עד 40 מ"ג ביום.תחילת השפעה: תלוי במחלה. ייתכן שיחלפו מספר שבועות או חודשים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: לא ידוע.תזונה: יש ליטול התרופה 30 דקות לפחות לפני ארוחת הבוקר עם כוס מלאה של מי ברז.אחסון: לשמור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: אין טעם לקחת באותו יום, אלא אם כן ניתן לקחת על קיבה ריקה. לחזור מיום המחרת לסדר הרגיל.הפסקת התרופה: אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, מומלץ לשתות חלב וליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: מיועדת לטיפול בנשים לאחר גיל המעבר. לא ידוע אם נגרם נזק לעובר.הנקה: לא ידוע אם התרופה עוברת לחלב האם. אין די מחקרים ולא מומלץ להשתמש בזמן ההנקה.תינוקות וילדים: יעילות ובטיחות התרופה לא הוכחה בילדים. יש להיוועץ ברופא.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: שימוש ממושך בתרופה זו עשוי להביא לירידה ברמת הסידן בדם. יש לנטר רמת סידן.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, הפרעות בבליעה, הפרעות בקיבה, הפרעות במשק הסידן בגוף, נטילת תרופות אחרות, אי יכולת לעמוד או לשבת זקוף 30 דקות, דימום ממערכת העיכול, דלקת הושט, ניתוח בזמן האחרון או פגיעה גופנית קשה, בעיות בבריאות הפה, ניתוח דנטלי עתידי, עקירת שיניים, הפרעות ספיגה

תופעות לוואי

אלנדרונט עלולה לגרום לתופעות לוואי רציניות הכוללות:  בעיות בוושט , רמות נמוכות של סידן בדם (היפוקלצמיה),  כאב חמור בעצמות, במפרקים או בשרירים,  בעיות חמורות בעצם הלסת (אוסטאונקרוזיס), שברים יוצאי דופן בעצם הירך, תגובות אלרגיות ותופעות עוריות חמורות.

תופעות הלוואי בדרך כלל קלות ואינן מביאות להפסקת השימוש בתרופה. תופעות לוואי נפוצות: כאב באזור הבטן, צרבת, עצירות, שלשול, כאב בעצמות, מפרקים, או שרירים, בחילה.
לעתים נדירות עלולה התרופה לגרום לדלקת וכיבים בוושט או להיצרות הוושט.
למזעור תופעות אלו, מומלץ ליטול את התרופה עם הרבה מים ולהישאר בעמידה כ-30 דקות לאחר נטילת התרופה.

תופעות לוואי אפשריות אחרות: פריחה, נשירת שיער, כאב ראש,שינוי בתחושת הטעם, נפיחות במפרקים, החמרה באסטמה, כאב באוזן, הפרשה ו/או זיהום באוזן- יש לפנות לרופא.

שמות מסחריים

אלנדרונאט-טבע Alendronate-Teva טבע פוסלן Fosalan מרק מקסיבון 10 Maxibone 10 יוניפארם מקסיבון 70 Maxibone 70 יוניפארם טבענט Tevanate טבע