קלינדאמיצין

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה, נוגדי דלקת
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

קלינדאמיצין, אנטיביוטיקה ממשפחת הלינקוזאמידים, יעילה בטיפול בחולים הסובלים מזיהומים הנגרמים על-ידי חייידקים גרם חיוביים (אירוביים ואנאירוביים), כמו חיידק הסטאפילוקוק, חיידקים אנאירוביים בפה, בבטן ובאברי המין באישה. משתמשים בקלינדאמיצין בזיהומים שונים ובעיקר בכאלה שמקורם בבטן או באגן אצל נשים. כמו כן משתמשים בקרם וגינלי לטיפול בנשים הסובלות מדלקת מבוא הערייה, ובנוזל לעור לטיפול בצעירים הסובלים מפצעי בגרות. תופעות הלוואי העיקריות של קלינדאמיצין הן בחילה, אי נוחות בבטן ושלשול. לעיתים גורמת קלינדאמיצין להתפתחות דלקת קשה מאוד של המעי הגס הנגרמת על-ידי חיידק הקלוסטרידיום דיפיציל.

תגובה עם תרופות אחרות: [חוסמי הצומת העצבי שרירי]: קלינדאמיצין עשוי להגביר את ההשפעה החוסמת של תרופות אלו. [אריתרומיצין]: אין לתת קלינדאמיצין עם תרופה זו עקב הפחתה ביעילות שתי התרופות.

מידע

אופן נטילת התרופה: כמוסות, סירופ, זריקות, קרם לנרתיק, נוזל ,תרחיץ וג'ל לעור.תדירות וזמן נטילה: 3-4 פעמים ביום.טווח המינון: 600-1800 מ"ג ליום.תחילת השפעה: 2-4 שעות. ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שההשפעה תורגש במלואה.משך השפעה: 6-8 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדיםמנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך שעתיים, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: יש להשלים את הטיפול במלואו. גם אם חל שיפור בהרגשה, הזיהום המקורי עלול עדיין להיות קיים, והתסמינים עלולים לחזור אם מפסיקים את הטיפול מוקדם מדי.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: הבטיחות בהריון לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא (B)הנקה: הבטיחות בהנקה לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא (C)תינוקות וילדים: יש להפחית את המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: הסיכון לדלקת קשה של המעי הגס גבוה יותר. מומלץ להשתמש בתכשירים אנטיביוטיים אחרים ככל שהדבר ניתן.נהיגה: לא צפויות בעיות.אלכוהול: לא צפויות בעיות.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: טיפול הנמשך מעבר לשבועיים עלול להגביר את הסיכון של דלקת המעי הגס ושל נזק בכבד; יש לעקוב אחר אנזימי הכבד.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

בחילה והקאה הן תופעות הלוואי השכיחות ביותר. פריחה נדירה יחסית. תופעות נוספות הן נזק לכבד ודלקת קשה של המעי הגס.

שמות מסחריים

קלינדמיצין זריקות Clindamycin Injection רפא דלאצין C Dalacin C פייזר ישראל דאלאצין פתילות וגינליות Dalacin vaginal ovules פייזר ישראל זינדקלין Zindaclin תרו תעשייה רוקחית