ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד)

שייך לקבוצת:
פסיכוזה, נוגדי, פסיכוזה, נוגדי, אטיפיים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד), השייך לקבוצת תרופות אנטי פסיכוטיות אטיפיות, משמש לטיפול במחלת סכיזופרניה, בתסמינים של פסיכוזות אחרות (מפחית תדירות ועוצמת ההלוצינציות והפרעות בחשיבה ומשפר תפקוד) ובהפרעה מאנית ביפולרית.

ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) מטפל בסימפטומים פסיכוטיים 
של דמנציה מתונה עד חמורה (עד 6 שבועות במצב של תוקפנות מתמדת) אצל מטופלים שאינם מגיבים לטיפולים שלא תרופתיים.

ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) משמש גם לטיפול בהפרעות התנהגות כגון: אלימות, אימפולסיביות ותוקפנות עצמית אצל ילדים מגיל 5 שנים ומבוגרים המוגבלים מבחינה שכלית.

חשוב לשים לב
ריספרידון ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) אינו מביא להחלמה אלא להקלה על התסמינים.

ריספרידון מעלה את הסיכון לתמותה בקרב חולים הסובלים מפסיכוזה עקב דמנציה (שטיון).

אין להשתמש בריספרידון ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) אם ישנה רגישות לחומר הפעיל או לחומרים אחרים בתרופה.

תגובה עם תרופות אחרות:

ריספרידון ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) עלול להפחית את יעילותן של אינסולין ותרופות לסוכרת דרך הפה כמו מטפורמין וסולפונילאוראה כיוון שהתרופה גורמת להעלאת הסוכר בדם.

קארבאמאזפין: ייתכן צורך להעלות את המינון של ריספרידון.

קלוזאפין: ייתכן צורך להפחית במינון של ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד).

תרופות לטיפול במחלת פרקינסון: ריספרידון עלול להפחית את ההשפעה של תרופות אלו.

תרופות המשפיעות על מערכת העצבים המרכזית: עלולות להגביר את דיכוי מערכת העצבים שריספרידון ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) גורם.

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות, קפליות, תמיסה. אין ללעוס את הטבליות ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד), אפשר לחצות לפי הקו שעל גבי הטבליות, אך יש לבלוע את שני החצאים בו זמנית.

התמיסה מכילה חומצה בנזואית העלולה לגרום לעלייה בצהבת יילודים (עד גיל 4 שבועות).
תדירות וזמן נטילה: לפי הוראת רופא. אין לעבור על המינון המומלץ.טווח המינון: מנת התחלה: 2 מ"ג ביום. מנת אחזקה: 2-6 מ"ג ביום. המנה האופטימלית בסכיזופרניה - 4 מ"ג ביום. ניתן לתת עד מנה מקסימלית של 16 מ"ג ביום.תחילת השפעה: 2-3 ימים. ייתכן ויחלפו ששה שבועות בטרם ההשפעה הנוגדת פסיכוזה של ריספרידון ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) תורגש במלואה. משך השפעה: 2-3 ימים.תזונה: אפשר לקחת עם או ללא ארוחה. 
תמיסה - ניתן למהול עם כל משקה, אך לא תה או משקה אלכוהולי.

מומלץ להקפיד על אכילה מבוקרת ומתונה כי ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) עלול לגרום לעליה במשקל.

אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר (15-30 מעלות) ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. יש להימנע מחשיפה ישירה לאור. מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם צריך לקחת את המנה הבאה תוך 4 שעות, קח מנה אחת עכשיו ודלג על המנה הבאה.הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול בריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) בלי להיוועץ ברופא, גם אם חל שיפור במצב המטופל, אחרת התסמינים עלולים לחזור. בכל מקרה, יש להקטין את המינון באופן הדרגתי לפני הפסקת הנטילה. מינון עודף: מינון יתר עלול לגרום לתופעות הבאות: לישנוניות או עייפות, תנועות חריגות של הגוף, קושי לעמוד או ללכת, סחרחורת כתוצאה מלחץ דם נמוך, קצב לב לא תקין או פרכוסים. יש ליידע את הרופא. 

אזהרות

הריון: אין להשתמש אלא בהוראת הרופא.
הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: מומלץ להימנע מנהיגה.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: השימוש במשך כמה חודשים בריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) עלול לגרום לתנועות לא רצוניות של העיניים, הפנים והלשון (tardive dyskinesia) או עיוות לא רצוני בפנים, שמחייב ייעוץ עם הרופא.
טיפול בריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) עלול לגרום לעלייה במשקל וברמות הסוכר - יש צורך בניטור ומעקב. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, מחלת כליה, מחלת לב, מחלת כלי דם, אפילפסיה (כפיון), מחלת פארקינסון, נטילת תרופות אחרות, סוכרת, קרישי דם, הפרעה הורמונאלית

תופעות לוואי

תופעות הלוואי נפוצות של ריספרידון ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) כוללות: קשיי שינה; פרקינסוניזם (תנועתיות לקויה, תחושת נוקשות, כיווץ או קפאון בשרירים, גרירת רגליים איטית, רעד במנוחה, הפרשת יתר של הרוק ואיבוד הבעת הפנים); ישנוניות או פגיעה בערנות; כאב ראש.

יתכנו תופעות לוואי נוספות של ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד): דלקת ריאות, דלקת סימפונות (ברונכיטיס), תסמינים של התקררות, זיהום בסינוסים, זיהום בדרכי השתן, דלקת אזניים, מחלה דמוית שפעת.

ריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) עלול לגרום לעלייה בערכי הפרולקטין ולעיתים אף להופעת סימפטומים כמו התנפחות של השדיים אצל גברים, קשיי זקפה או  חוסר תפקוד מיני אחר; אצל נשים הסימפטומים יכולים לכלול: חוסר נוחות בשדיים, הפרשת חלב מהשדיים, העדר ווסת או הפרעות אחרות של המחזור החודשי. עלייה במשקל, תיאבון מוגבר, הגברת או הפחתת התיאבון.

יש לפנות מיד לרופא אם הטיפול בריספרידון (ריספרדל, ריספרידקס, ריספונד) גורם לתופעות הבאות:

בילבול, ירידה ברמת ההכרה, חום גבוה או קישיון שרירים.

רמת סוכר גבוהה בדם, שתסמיניה כוללים: צמאון או השתנה מוגברים.

רגישות לתרופה: פריחה בעור, גרד, ירידה בלחץ הדם, קוצר נשימה חום ונפיחות של הפנים, הפה, הלשון או השפתיים.

קריש דם בוורידים, בייחוד ברגליים (סימפטומים כוללים נפיחות, כאב ואדמומיות ברגל), אשר יכול להגיע לריאות ולגרום לכאב בחזה וקושי בנשימה. אם הינך חווה אחד מסימפטומים אלה פנה מייד לטיפול רפואי.

שינוי פתאומי במצב המנטלי, חולשה פיתאומית או חוסר תחושה בפנים, זרועות או רגליים, בייחוד בצד אחד, או דיבור עילג, אפילו לזמן קצר אצל חולה דימנציה, מאחר שאלו עלולים להיות סימנים של שבץ מוחי. 

שמות מסחריים

ריספרדל Risperdal ג'נסן סילאג ריספרדל קונסטה Risperdal Consta ג'נסן סילאג ריספרידקס Risperidex דקסל ריספונד Rispond יוניפארם