מיפפריסטון
שייך לקבוצת:
קורטיקוסטרואידים, תרופות להפסקת הריון
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: בינוני
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

מיפפריסטון הוא קורטיקוסטרואיד סינתטי בעל פעילות חוסמת פרוגסטרון - הורמון מין נקבי, ובעל פעילות חוסמת גלוקו-קורטיקואידים - הורמונים המיוצרים על-ידי בלוטת יותרת הכליה. כאשר ניתן שלושה ימים לאחר קיום יחסי מין, מיפפריסטון מונע השתלה של הביצית המופרית ברחם. הטיפול במיפפריסטון מיועד לנשים הנמצאות בתקופה של 49 ימים לאחר תחילת המחזור האחרון (כלומר עד איחור במחזור של כ - 21 יום באישה עם מחזורים סדירים). הטיפול התרופתי נעשה תחת השגחה רפואית, וכולל מתן של תרופה נוספת ממשפחת הפרוסטאגלאנדינים, שנקראת מיסופרוסטול. חומר זה גורם להתכווצות הרחם, ולהרפייה ופתיחת צוואר הרחם. הפעילות המשולבת של שתי התרופות מונעת את ההריון. נראה כי מיפפריסטון מהווה תחליף יעיל ובטוח לניתוח להפלה, ויש פחות סיכון מהרדמה ומסיבוכים אחרים הקשורים בניתוח. עם זאת יעילות הטיפול התרופתי אינה מושלמת, ובמיקרים בודדים יש צורך בהפלה ניתוחית להשלמת הפסקת ההריון.

תגובה עם תרופות אחרות: [אין לתת מיפפריסטון בחולים המטופלים בתרופות נוגדות פסיכוזה]. [יש להימנע מתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (אספירין, איבופרופן)] .

מידע

אופן נטילת התרופה: טבליות.תדירות וזמן נטילה: מנה חד-פעמית.טווח המינון: 600 מק"ג (3 טבליות, 200 מק"ג כל אחת).תחילת השפעה: 2-3 שעות.משך השפעה: 36-48 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: לא רלבנטי.הפסקת התרופה: לא רלבנטי.מינון עודף: לא רלבנטי. התרופה ניתנת תחת השגחה רפואית.

אזהרות

הריון: תרופה זו אינה מיועדת לשימוש בהריון, אלא אם כן המטרה היא סיום ההריון. (X)הנקה: לא ניתן. התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע לרעה על התינוק. מומלץ לא לקחת את התרופה או לא להיניק.תינוקות וילדים: לא ניתן בדרך כלל.קשישים: לא ניתן בדרך כלל.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו. השילוב של אלכוהול עם תרופה זו עלול להיות מסוכן.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא רלבנטי. שימוש ממושך יכול לגרום לעלייה ברמות הורמונים מסוימים, כגון: ACTH, קורטיזול.ניטור:

דווח לרופא במקרה של דימום מהנרתיק, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, הריון, הנקה, מחלת לב, מחלת כלי דם, הפרעות בקרישת הדם, אסתמה, אי ספיקת כליות (renal failure), מחלת כבד, סוכרת, רמת שומנים גבוהה בדם, אי ספיקה של בלוטת האדרנל, עישון

תופעות לוואי

תופעות הלוואי לאחר נטילת הטבליות הן: חולשה, בחילות, הקאות, כאבי ראש, איבוד תיאבון, כאבים הדומים לכאבי מחזור, ואף חזקים יותר, ודימומים מהנרתיק. הפסקת ההריון מתבטאת בדימום המופיע יחד עם פיסת רקמה הדומה לקריש דם גדול. דימומים מהנרתיק יכולים להתרחש עד 9 ימים מיום נטילת מיפפריסטון, ודימום קל עד למחזור הבא.

שמות מסחריים

מיפג'ין Mifegyne לפידות