ציפרופיבראט
שייך לקבוצת:
פיבראטים, תרופות להורדת רמת שומנים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

ציפרופיברט שייך לקבוצת התרופות המורידות את רמת השומנים בדם והנקראות פיבראטים. תרופות אחרות השייכות לקבוצה זו הן בזאפיבראט, כלופיבראט וגמפיברוזיל. ציפרופיבראט מפחית את ייצור הכולסטרול מסוג LDL ומגביר את רמות הכולסטרול מסוג HDL. הוא גם מפחית את ייצור הטריגליצרידים, ומגביר את פירוקם. השפעות אלו מפחיתות את הסיכון לטרשת עורקים, למחלות לב ולשבץ מוחי. חשוב לשלב את הטיפול עם תזונה דלה בשומן רווי, ועם פעילות גופנית.

תגובה עם תרופות אחרות: [נוגדי קרישה]: ציפרופיברט עלול להגביר את השפעתם של נוגדי קרישה, כמו וארפארין. יש לנטר בקפידה את מינון התרופה הנוגדת קרישה. [תרופות לטיפול בסוכרת]: ציפרופיברט עלול להגביר את ההשפעה של תרופות לטיפול בסוכרת ולגרום לרמה נמוכה מדי של סוכר בדם. [תרופות ממשפחת הסטאטינים]: סיכון מוגבר לפגיעה ברקמת השריר.

מידע

אופן נטילת התרופה: קפליות.תדירות וזמן נטילה: אחת ליום, רצוי אחרי אוכל.טווח המינון: 100 מ"ג (קפליה אחת) ליום.תחילת השפעה: ההשפעה על רמת השומנים בדם נצפית רק כעבור מספר שבועות.משך השפעה: 24 שעות.תזונה: מומלץ על תזונה דלה בשומן רווי.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים. אם אינך זוכר לקחת את המנה עד למחרת, קח רק את המנה של אותו היום. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: לא מומלץ להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אמנם אין נתונים לגבי השפעת התרופה על העובר המתפתח בבני אדם, אך לא מומלץ להשתמש בתרופה זו בהריון (X)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: לא מומלץ.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: אין בעיות מיוחדות, אך אלכוהול עשוי להחמיר את המחלה עבורה ניתנת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: לא ידוע על בעיות מיוחדות באנשים הנוטלים תרופה זו לתקופה ממושכת. יש לבדוק את רמת השומנים בדם כדי לנטר את יעילות הטיפול.ניטור:

דווח לרופא במקרה של מחלת כליה, מחלת כבד, רמת אלבומין נמוכה, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו

תופעות לוואי

תרופה זו יכולה לגרום באופן נדיר לפגיעה בשרירים, וכתוצאה אף לפגיעה בכליה הנובעת מההשפעה הרעילה של הרס תאי השריר (ראבדומיוליזיס). שתן כהה מן הרגיל, כאבי שרירים וחולשת שרירים יכולים להעיד על תופעת לוואי זו, ומחייבים דיווח מיידי לרופא, שיחליט אם יש צורך בהפסקת הטיפול.

שמות מסחריים

ליפנור Lipanor כצט