אטופוסיד

שייך לקבוצת:
סרטן, נוגדי, סרטן, נוגדי, ציטוטוקסים
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: גבוה
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אטופוסיד (ידועה גם בכינויה VP-16), היא תרופה נוגדת סרטן, הניתנת לבד או בשילוב תרופות נוגדות סרטן אחרות, לטיפול בסרטן ריאות מסוג התא הקטן, או בסרטן אשכים מסוג non seminoma, אשר עמיד לטיפולים אחרים. אטופוסיד ניתנת לבד או בשילוב תרופות נוגדות סרטן אחרות גם לטיפול בלימפומות מסוג Hodgkin ו non Hodgkin, וכן לטיפול בלויקמיה מיאלוציטית חדה. מבחינה כימית, אטופוסיד היא תרופה חצי סינתטית, כאשר החלק הטבעי מופק משרף של צמח הדודאים (Podophyllum peltatum). היא פועלת באמצעות פגיעה בחומר הגנטי של התאים הסרטניים, מעכבת את שכפולו, וכך גורמת למוות של תאים אלו. הפעילות של אטופוסיד ותופעות הלוואי שלה דומות לאלו של תרופה נוגדת סרטן אחרת בשם טניפוסיד. כמו תרופות אחרות נוגדות סרטן, אטופוסיד גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. תופעות לוואי נוספות כוללות נשירת שיער זמנית (חולפת לאחר סיום הטיפול), בחילה והקאות. אטופוסיד יכולה להינתן בעירוי לתוך הוריד, או ככמוסות לבליעה (אינן רשומות בארץ).

תגובה עם תרופות אחרות: [חיסונים חיים]: אין לתת לחולים המקבלים תרופות נוגדות סרטן. תרופות אלו מחלישות את מערכת החיסון וייתכן זיהום לאחר חיסון של נגיף חי. [תרופות נוגדות סרטן אחרות]: לעיתים משתמשים בהשפעה המוגברת שיש לאטופוסיד ביחד עם תרופות אחרות נגד סרטן, אולם יש לקחת בחשבון גם את הרעילות המוגברת ודיכוי מוח העצם על-ידי תרופות אלו. [ציקלוספורין]: מנות גדולות של ציקלוספורין עלולות להגביר את רמות האטופוסיד בדם ולגרום לדיכוי מוגבר של מוח העצם. [נוגדי קרישה, תרופות ממשפחת NSAID, מעכבי טסיות]: תרופות אלו עלולות להגביר את הסיכון לדימומים. [תרופות המעודדות צמיחת תאי דם, כגון: GCSF, GMCSF, פילגראסטים]: אין להשתמש בתרופות אלו 24 שעות לפני ו- 24 שעות אחרי תחילת הטיפול הציטוטוקסי. [דיגוקסין]: יש סיכון להפחתת הספיגה של דיגוקסין מהקיבה. [תרופות ממשפחת מעכבי פרוטאז: Delavirdine, Efavirenz]: עלולות להגביר או להקטין רמות אטופוסיד בדם. יש להשתמש בזהירות.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות, כמוסות. אטופוסיד כמוסות יש לשמור במקרר (לא במקפיא).תדירות וזמן נטילה: הזרקה/ בליעה: הטיפול נעשה במחזורים. בד"כ התרופה ניתנת פעם ביום למשך 3-5 ימים רצופים, כל 3 או 4 שבועות. בבליעה, התרופה יכולה להינתן גם במנות מחולקות. ההזרקה נעשית באינפוזיה תוך ורידית, בדרך-כלל, למשך 30 דקות לפחות. ההזרקה נעשית בידיים מיומנות ותחת השגחה רפואית.טווח המינון: בהזרקה: בד"כ 60-120 מ"ג למטר מרובע שטח גוף. בבליעה: בד"כ 120-240 מ"ג למטר מרובע שטח גוף.תחילת השפעה: בהזרקה: מייד, אך עשויים לחלוף מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. בבליעה: ספיגת התרופה לגוף משתנית בין כל מטופל ומטופל, ואינה קבועה.משך השפעה: 3-4 שבועות.תזונה: חשוב לשמור על תזונה מאוזנת בתקופת הטיפול, אשר תסייע לגוף להשלים ולבנות רקמות ותאים חדשים.אחסון: מנה שנשכחה: בהזרקה: לא סביר, כיוון שהתרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. בבליעה: יש לידע מיד את הרופא. אם הרופא לא הורה אחרת יש לדלג על המנה שנשכחה, ולהמשיך כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.הפסקת התרופה: הפסקת התרופה תעשה רק בהוראת הרופא.מינון עודף: התרופה ניתנת תחת השגחה קפדנית של רופאים מקצועיים. במקרה של מינון יתר התסמינים יכולים לכלול: בחילה חמורה, הקאה חמורה, דופק מהיר, קוצר נשימה, התעלפות. יש לפנות מיד לשם קבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון: אין מספיק מידע לגבי בטיחות השימוש בנשים הרות, אולם ממחקרים שנעשו בבעלי חיים עולה כי התרופה גורמת למומים בעוברים. מומלץ שלא להיכנס להריון בזמן השימוש בתרופה זו. (D)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: הטיפול באטופוסיד מלווה בבדיקות שגרתיות של ספירת תאי דם.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של דיכוי מוח עצם בעבר, זיהום או מגע קרוב עם חולה במחלה זיהומית לאחרונה, בעיקר אבעבועות רוח או הרפס, מחלה דנטלית, מחלת כליה, חיסונים אשר ניתנו לאחרונה, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו, דימום

תופעות לוואי

אטופוסיד גורמת לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. יש לדווח לרופא במקרה של חום גבוה ובמידה ומתפתחים דימומים לא צפויים. תופעות לוואי נוספות כוללות: נשירת שיער זמנית - מתפתחת בד"כ 3-4 שבועות מתחילת הטיפול, וחולפת לאחר סיום הטיפול, ובחילה והקאות - ניתן לשלב טיפול תרופתי נגד בחילות שיקל על תופעת לוואי זו. תופעות לוואי פחות שכיחות הן: איבוד התיאבון, שלשולים, כאבים וכיבים בפה, פריחה וגירוד באתר ההזרקה, ירידה מהירה בלחץ הדם הגורמת לסחרחורת (נגרמת עם הזרקת החומר), כאב ראש וחום. במקרים נדירים עלולה להיגרם תגובה אלרגית (פריחה, חום גבוה, סחרחורת, רעידות, קוצר נשימה).

שמות מסחריים

אטופוסיד Etoposide טבע אטופוסיד אבווה Etoposid EBEWE פארמלוג'יק