אצטיל ציסטאין
שייך לקבוצת:
מרככי ליחה, נוגדי הרעלת פאראצטאמול
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

אצטיל ציסטאין (Acetylcysteine) הוא חומר פעיל הנמצא בטבליות להמסה סירן, ראולין. אצטיל ציסטאין שייך לקבוצת החומרים המוקוליטיים, שמדללים את צמיגות הליחה והכיח, מרככים אותם ומקלים על הפינוי שלהם מדרכי הנשימה.


יעיל לטיפול ב: 

אצטיל ציסטאין משמש להקלה על הפרשת ליחה וכיח צמיגים בהפרעות שונות במערכת הנשימה, כמו שיעול עקב הצטננות, דלקת סימפונות (ברונכיטיס) כרונית, נפחת (אמפיזמה) ובלייפת כיסתית (ציסטיק פיברוזיס). 

אצטיל ציסטאין משמש גם כתרופת נגד במקרים של הרעלת פרצטמול. הוא ניתן דרך הווריד או הפה במנות חוזרות.


הנחיות חשובות: 

מומלץ לפנות לרופא המטפל אם לא חל שיפור בתסמיני המחלה לאחר 4 עד 5 ימי טיפול. 

יש להיוועץ עם הרופא אם אתם סובלים מאסתמה ומכיב בקיבה או תריסריון, מכיוון שאצטיל ציסטאין (ראולין, סירן) משנה את פעולת הריר במערכת נשימה והעיכול ועלול לגרום לגירוי וקשיים אצל חולים אלו. 


מתי אסור להשתמש בתרופה: 

אין להשתמש באצטיל ציסטאין (ראולין, סירן) במקרים הבאים:

-רגישות לחומר הפעיל (אצטיל ציסטאין) או למרכיבים אחרים בתרופה.

-לטיפול בילדים מתחת לגיל שנתיים.

-אם את בהריון או מניקה, מבלי להיוועץ ברופא. 
תגובה עם תרופות אחרות: אין תגובות בעלות משמעות קלינית.

מידע

אופן נטילת התרופה: גרגרים ואבקה להמסה במים, טבליות מסיסות. תדירות וזמן נטילה: כל 8 שעות לפי הצורך. טווח המינון: מבוגרים: 200מ"ג - 600 מ"ג ליום . ילדים: מינון מופחת לפי הגיל והמשקל תחילת השפעה: תוך שעה אחת.משך השפעה: עד 8 שעות.תזונה: אין הגבלות. יש לקחת אחרי אוכל.אחסון: לשמור במיכל סגור במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. מנה שנשכחה: לקחת מייד כשנזכרים.הפסקת התרופה: ניתן להפסיק בביטחון כאשר אין יותר צורך בתרופה.מינון עודף: מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון מבלי להיוועץ ברופא, מאחר ובטיחות אצטיל ציסטאין לא נבדקה מזפיק בנשים בהריון.הנקה: אין עדות לסיכון.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינוןקשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: אין בעיות מיוחדות.אלכוהול: צריכה ממושכת של אלכוהול בכמויות רציניות בשילוב עם נטילת פאראצטאמול עלולה להגביר במידה רצינית את הסיכון של נזק לכבד.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: אין בעיות מיוחדותניטור:

דווח לרופא במקרה של כיב עיכולי, נטילת תרופות אחרות

תופעות לוואי

קיימות כמה תופעות לוואי שכיחות עם אצטילציסטאין. במצבים חריפים, עלול להיווצר ריר בכמות עודפת, ויש לסלקו באמצעות שאיבה. אין להשתמש בתרופה אם לא נמצא במקום ציוד שאיבה מתאים.

שמות מסחריים

ראולין Reolin פארמלוג'יק סיראן 200 Siran 200 מגהפארם