חומצה פוסידית

שייך לקבוצת:
אנטיביוטיקה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

חומצה פוסידית (Fusidic acid) היא חומר פעיל הנמצא בתכשירים לשימוש חיצוני פוסידין (fucidin), סטאפידרם (קרם) ובטיפות עיניים פוסיתלמיק. חומצה פוסידית היא אנטיביוטיקה שפועלת נגד חיידקי סטפילוקוקוס זהוב (Staphylococcus Aureus)  שרגישים לסוג זה של אנטיביוטיקה.


יעיל לטיפול ב:

 טיפות עיניים המכילות חומצה פוסידית מיועדות לטיפול בזיהומים חיידקיים שמקורם בלחמית העין. 

קרמים על בסיס חומצה פוסידית, כדוגמת פוסידין (fucidin) משמשים לטיפול מקומי בזיהומי עור כמו סעפת (אימפטיגו), דבללת (סיקוזיס) וזיהום בעור סביב הציפורן (paronychia).

כמו כן, קיימים תכשירים נוספים לטיפול מקומי בעור שמכילים חומצה פוסידית בשילוב עם קורטיקו-סטרואידים, כמו פוסידין H, פוסיקורט. קרמים אלו מטפלים בדלקות ובגירוי בעור, שמלווים בזיהום חיידקי.


הנחיות חשובות

אין להפסיק טיפול בפוסידין (fucidin) לפני סיום הטיפול, אחרת הזיהום עלול לחזור. יש לחזור לרופא, אם לא חל שיפור במצבך בתוך שבוע.

יש לשטוף את הידיים לפני ואחרי השימוש בפוסידין (fucidin) ולהימנע ממגע של הקרם עם העיניים.


מתי אסור להשתמש בתרופה

אין להשתמש בחומצה פוסידית (פוסידין) במקרים הבאים:

- רגישות לחומצה פוסידית עצמה, למרכיבים אחרים בתרופה או לתרופות אנטיביוטיות אחרות ממשפחה זו. במקרה כזה, עליכם להימנע גם מטיפות עיניים או מקרמים.

- יש להיוועץ ברופא לפני השימוש אם את בהריון או מניקה.תגובה עם תרופות אחרות: כאשר חומצה פוסידית ניתנת לטיפול מקומי (קרם/ משחה/ טיפות עיניים), לא צפויות תגובות בין-תרופתיות. 

מידע

אופן נטילת התרופה: טיפות עיניים, קרם. תדירות וזמן נטילה: קרם: 3-4 פעמים ביום למשך שבוע. טיפות עיניים: 2 פעמים ביום. יש להמשיך בטיפול לפחות 48 שעות לאחר שהעין חוזרת למוטב. אין להשתמש עם עדשות מגע. טווח המינון: קרם: יש למרוח שכבה דקה באזור הנגוע של העור, 3-4 פעמים ביום למשך שבוע. טיפות עיניים: טיפה אחת פעמיים ביום. תחילת השפעה: תוך מספר מספר ימים מתחילת הטיפול בפוסידין (fucidin).  משך השפעה: ההשפעה הרפואית של התרופה נמשכת כל עוד נמשך הטיפול.תזונה: לא רלוונטי.אחסון: מנה שנשכחה: יש למרוח פוסידין (fucidin) או לטפטף טיפות מיד כשנזכרים. אם קרב הזמן לטיפול הבא, דלג על הטיפול שנשכח, והמשך כרגיל. אין לקחת/ למרוח מנה כפולה. הפסקת התרופה: אין להפסיק את הטיפול ללא התייעצות עם רופא. התסמינים עלולים לחזור.מינון עודף: סביר להניח שמנה עודפת מקרית שך פוסידין (fucidin) לא תגרום בעיות. אם נלקחה מנה עודפת גדולה או אם מבחינים בתסמינים מיוחדים יש לדווח מיד לרופא.

אזהרות

הריון: אין להשתמש בהריון מבלי להיוועץ ברופא.הנקה: התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.תינוקות וילדים: יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל.קשישים: סיכון מוגבר של נזק לכבד. יש לנטר בקפידה אנזימי כבד.נהיגה: אין בעיות ידועות.אלכוהול: מומלץ להגביל את כמות השתייה, אלכוהול עלול להגביר את תופעות הלוואי של תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: קרם/ משחה: אין להשתמש מעבר לשבוע, אלא בהוראת רופא, מחשש מפני התפתחות של עמידות חייידקית לתרופה. ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של מחלת כבד, תגובה אלרגית לתרופה זו בעבר

תופעות לוואי

כאשר מדובר בשימוש מקומי (קרם/ משחה/ טיפות עיניים), תופעת הלוואי האפשרית היא גירוי קל וחולף. לעיתים נדירות תתכן תגובה אלרגית לתרופה שתתבטא בפריחה, בעקצוץ ובגירוי. במקרה כזה יש לדווח לרופא שישקול את החלפת הטיפול. 

שמות מסחריים

פוסיתלמיק Fucithalmic דקסל פוסידין Fucidin דקסל סטאפידרם Staphiderm תרימה