גרניסטרון
שייך לקבוצת:
אנטגוניסטים לקולטן לסרוטונין , נוגדי הקאה
יש צורך במרשם רופא ללא מרשם רופא
סיכון ממנת יתר: נמוך
סיכון מפיתוח תלות: נמוך

כללי

גרניסטרון הוא אנטגוניסט לרצפטור לסרוטונין המשמש למניעה של בחילות והקאות כתוצאה מטיפול כמותרפי. סרוטונין הוא חומר המשתחרר בגוף בהשפעת הכמותרפיה ומשפיע על מרכז ההקאה במוח, גרניסטרון נקשר לרצפטור לסרוטונין ובאופן זה חוסם את פעולתו ובכך מונע את הבחילות וההקאות. שימוש נוסף בגרניסטרון הוא במניעת בחילות והקאות לאחר ניתוח. תופעות הלוואי של גרניסטרון הן בדרך כלל קלות, השכיחות הן כאב ראש ועצירות .

תגובה עם תרופות אחרות: [apomorphine]: מתן משולב עם גרניסטרון הוא בגדר התווית נגד עקב החשש לירידת לחץ דם קיצונית ואיבוד הכרה. [נוגדי פטריות ממשפחת ה- azole ]: קטוקונאזול, איטראקונאזול, פלוקונאזול. מתן משולב עם גרניסטרון עלול להגביר את השפעת גרניסטרון בשל עיכוב האנזימים האחראיים לפירוקו. [לפטיניב]: מתן משולב עם גרניסטרון עלול להגביר את השפעת גרניסטרון בשל עיכוב האנזימים האחראיים לפירוקו. [טראמאדול]: נמצא שלגרניסטרון יש השפעה על ירידה ביכולת שיכוך הכאב של טראמאדול.

מידע

אופן נטילת התרופה: זריקות לוריד, טבליות.תדירות וזמן נטילה: טבליות: פעם או פעמיים ביום. לרוב הנטילה נמשכת מספר ימים לאחר הטיפול הכמותרפי. זריקות: אינפוזיה לוריד במשך 5 דקות לפחות, כ-30 דקות לפני הטיפול או מיד לפני ההרדמה.טווח המינון: טבליות: 2 מ"ג שעה לפני הטיפול הכמותרפי או ההקרנות, או 1 מ"ג שעה לפני הטיפול הכמותרפי ומנה נוספת 12 שעות לאחר מכן. זריקות: 10-40 מק"ג עבור כל ק"ג משקל גוף, 30 דקות לפני הטיפול. לפני ניתוח המינון המומלץ הוא 1 מ"ג בזריקה לוריד טרם ההרדמה.תחילת השפעה: תוך שעה.משך השפעה: 12-24 שעות.תזונה: אין הגבלות.אחסון: מנה שנשכחה: יש לקחת מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן לנטילת המנה הבאה ואז יש לוותר על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.הפסקת התרופה: יש להפסיק בהוראת הרופא המטפל.מינון עודף: סימני מינון עודף כוללים בעיקר כאבי ראש .

אזהרות

הריון: במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)הנקה: בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה. לא מומלץ.תינוקות וילדים: בטיחות השימוש בתינוקות ובילדים מתחת לגיל שנתיים לא נקבעה. יש להיוועץ ברופא הילדים.קשישים: אין בעיות מיוחדות.נהיגה: יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.אלכוהול: מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.פרטי טיפול בתרופה לטווח ארוך: גרניסטרון לא ניתנת לתקופה ממושכת.ניטור: יש לדווח למנתח או למרדים על נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של ניתוח בטן בזמן האחרון, תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו

תופעות לוואי

תופעות הלוואי של גרניסטרון הן בדרך כלל קלות. תופעות הלוואי השכיחות יותר הן כאב ראש ועצירות, אך יתכנו גם שלשול, סחרחורת, עייפות, כאב בטן ונדודי שינה. תופעות המחייבות פניה לעזרה רפואית כוללות: תופעות אלרגיה (פריחה, גירוד, קושי נשימה, התנפחות הפנים, פה, שפתיים ולשון), קצב לב לא סדיר והתכווצויות שרירים. תופעות נדירות: פגיעה כבדית או לבבית.

שמות מסחריים

סטרון Setron פריגו גרניסטרון טבע Granisetron Teva טבע